Spremembe, ki jih je pripravilo ministrstvo učiteljem ponovno vrača nekaj avtoritete, mladoletnim dijakom pa odvzelo nekatere pravice.
Potem ko je začela veljati evropska uredba o varstvu osebnih podatkov, se je veliko sprememb zgodilo tudi v slovenskem šolstvu, in sicer med polnoletnimi dijaki, ki si lahko sami pišejo opravičila ter dajejo soglasje staršem, če ti želijo vpogled v njihove ocene. A sedaj bo drugače, predlage spremembe se namreč zavzemajo za izenačeno obravnavo vseh dijakov, ne glede na njihovo starost.
Opravičila bodo spet pisali starši
“V zadnjih novelah srednješolskih zakonov, ki so se začeli uporabljati s tem šolskim letom, se je urejanje opravičevanja odsotnosti dijaka od pouka preneslo iz podzakonskega akta na zakonsko raven, pri čemer pa so se določbe o opravičevanju odsotnosti od pouka razlikovale glede na mladoletnega ali polnoletnega dijaka,” so v predlogu sprememb zakonov o gimnazijah ter poklicenem in strokovnem izobraževanju zapisali pri ministrstvu. “Zadnji noveli zakonov sta določali, da polnoletni dijak svojo odsotnost od pouka opravičuje sam, za mladoletnega dijaka pa to storijo starši.”
Tako bodo opravičila ponovno pisali starši, šola in starši pa bodo tudi v komunikaciji glede odsotnosti tudi po doseženi dijakovi polnoletnosti., starši pa bodo prisostvovali tudi pri obravnavi v postopku vzgojnega ukrepanja. Kar je edino pravilno, glede na to, da država smatra starše, kot zakonite zastopnike otrok vse do njihovega 26. leta.
Oviranje pouka? Nič več!
Prav tako se obetajo spremembe na področju avtoritete, ki jo učitelji počasi izgubljajo. Sedaj bodo lahko učencem, ki z neprimernim obnašanjem bistveno ovirajo izvajanje pouka, prepovedali prisotnost pri določeni uri pouka, kar je bilo sedaj dovoljeno le, če je dijak s svojim obnašanjem in ravnanjem ogrožal svoje življenje ali zdravje oziroma življenje drugih oseb. “To pomeni, da učitelj dijaku lahko prepove prisotnost pri pouku ne le v primeru, če gre za ogrožanje njegovega življenja ali zdravja oziroma življenja ali zdravja drugih oseb, ampak tudi v primeru, če kljub opozorilu učitelja, da naj preneha z motenjem pouka, s tem nadaljuje tako, da močno ovira izvajanje pouka.”
Šola pa bo lahko sedaj tudi izključila svoje dijake, če bo kateremu od njih izrečen peti ukor. “S to spremembo smo prisluhnili šolam, ki so opozorile, da so z ukinitvijo stopnjevanja vzgojnih ukrepov v sedaj veljavni ureditvi vzgojni ukrepi izgubili na pomenu in učinku,” spremembo utemeljujejo pri ministrstvu, so zapisali pri žurnal24.