Po poročanju portala Necenzurirano so se nedavno pojavili pomembni premiki v zadevi Trenta, kjer je bil Janez Janša obtožen vpletenosti v nepremičninske posle, ki naj bi mu prinesli premoženjsko korist. Sojenje Janezu Janši in ostalim obdolženim bi se lahko dodatno zavleklo tudi za leto dni. Okrožno sodišče v Celju je bilo namreč primorano ponovno obravnavati zahtevo obrambe za izločitev ključnih dokazov, ki jih je specializirano državno tožilstvo pridobilo. To vključuje podatke o telefonskih komunikacijah in bančnem prometu več oseb, vključno s Janšo.
Dokazi so ključni za obtožbo
Ta preobrat je bil delno posledica odločitve ustavnega sodišča, ki je razveljavilo nekatere člene zakona o kazenskem postopku julija tega leta. Vse to je odprlo vprašanje, kako bo potekalo nadaljnje sojenje, ki je že prej doživelo številne zastoje in odlašanja. Čeprav trenutno ni razpisanega nobenega naroka za obravnavo, se zdi, da bi se sojenje lahko zavleklo še za dodatno leto, še navaja portal Necenzurirano.
Zadeva Trenta je osredotočena na sume dogovorov v zvezi z dražbo nezazidljivega zemljišča v Triglavskem narodnem parku v Trenti, ki ga je Janša prodal podjetju Imos za precej višjo ceno, kot jo je ocenila geodetska uprava. Dokazi o teh dogovorih, vključno s telefonskimi komunikacijami in finančnimi transakcijami udeležencev dražbe, so ključni za obtožbo.
Za Janševo obrambo je ključnega pomena dokazati, da se z zemljiščem v zadnjih letih trguje po cenah, podobni tisti, po kateri ga je sam prodal Imosu. Le tako bi lahko ovrgla sume, da je s poslom pridobil korist.
Vendar pa se je dražba končala s tem, da je zemljišče kupil nepremičninski trgovec Damjan Podjed na dražbi, kjer so sodelovali tudi posamezniki, ki so bili povezani z Janšo. Tožilstvo je nato sumilo dogovarjanje med udeleženci dražbe, da bi pomagali Janši, in zato pridobilo dokaze o njihovih komunikacijah in finančnih transakcijah.
Ovadba je bila vložena že leta 2013
Trenutno se soočajo s težavo, kako utemeljiti potrebo po teh dokazih, kar lahko še dodatno zavleče sojenje, zlasti če se bo sodišče odločilo, da jih sprejme. Kljub temu pa obramba Janeza Janše, zlasti odvetnik Franci Matoz, že dlje časa izvaja različne manevre za zavlačevanje sojenja, kar je prispevalo k trenutni situaciji. Policija je ovadbo v zadevi Trenta vložila že leta 2013. Leto dni pozneje se je začela sodna preiskava, ki je zaradi pridobivanja različnih izvedenskih mnenj trajala kar pet let, še piše omenjen portal.
Ob Janši so obtoženi še nekdanji direktor Imosa Branko Kastelic in bivši direktor podjetja Eurogradnje Klemen Gantar.