V času poletne turistične sezone skoraj ne mine dan, da policisti ne bi koga zalotili pri nelegalnem prečkanju državne meje izven mejnih prehodov. Nekatere od njih na nelegalno pot napoti navigacija, drugi se skušajo izogniti zastojem na mejnih prehodih, spet tretji tako v državo skušajo vstopiti brez zahtevanih potrdil PCT (preboleli, cepljeni, testirani).
Nekateri državno mejo prečkajo tudi povsem nevede, saj jih po bližnjicah in najhitrejših poteh pelje navigacija GPS. Table ‘Pozor, državna meja’ pa tudi ne stojijo nujno na sami državni meji. Vozniki na terenu torej sploh ne morejo zagotovo vedeti, ali so mejo že prestopili ali ne. So torej nelegalnega prehajanja meje sploh lahko krivi?
Na Policijski upravi (PU) Maribor so dejali: “Večina navigacijskih naprav uporabnika pred uporabo opozori, da mora upoštevati prometno signalizacijo, ne glede na to, kam ga napravi vodi oziroma pelje.” Dodali so: “Na vseh cestnih komunikacijah, ki vodijo proti Hrvaški oziroma iz Hrvaške v Slovenijo, so nameščene opozorilne table ‘Pozor državna meja’. Poleg tega smo pred pričetkom turistične sezone na lokalno skupnost in Direkcijo Republike Slovenije za infrastrukturo naslovili predlog, da se postavi dodatna prometna signalizacija.”
Zaradi pogostih nedovoljenih prehodov meje postavili kamere
Največ tovrstnih nedovoljenih prehodov meje se na območju mariborske policijske uprave zgodi v Halozah, in sicer v Paradižu ter v kraju s pomenljivim imenom Meje. Obe naselji sta v občini Cirkulane. Ob cesti na Mejah so zato namestili kamere. “Videonadzor izvajamo na tistih mestih, ki z operativnega vidika najbolj pripomorejo k učinkovitosti preprečevanja in odkrivanja nedovoljenih vstopov,” so razložili na PU Maribor.
Letos je bilo po podatkih policije med nelegalnimi prestopniki državne meje na območju PU Maribor največ državljanov Hrvaške (146) in Poljske (123). Delež hrvaških državljanov je znašal 17,3 odstotka, delež slovenskih državljanov pa 6,8 odstotka.
V prvih sedmih mesecih letošnjega leta so na območju mariborske policijske uprave ugotovili 843 nedovoljenih vstopov v slovenijo. To je 116,7 odstotka več kot v letu 2020, takrat jih je bilo 380. “Vendar podatki niso povsem primerljivi, saj gre za specifično obdobje, na kar so močno vplivali ukrepi za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni covid-19,” so opomnili na PU Maribor.
Globe so za tujce višje kot za slovenske državljane
Za tujca, ki nedovoljeno vstopi v Slovenijo, je po Zakonu o tujcih predpisana globa od 800 do 1.200 evrov. Za državljana Slovenije, ki državno mejo prestopi izven mejnega prehoda ali izven delovnega časa mejnega prehoda, pa je po Zakonu o nadzoru državne meje predpisana globa 400 evrov.
Kdaj globa in kdaj opozorilo?
Policisti v praksi navadno oglobijo voznike, ki so zapeljali prek meje, sopotnikom v vozilih pa le izrečejo opozorila. A to ni pravilo. Na PU Maribor so pojasnili, da morajo policisti pri svojem delu upoštevati določila Zakona o prekrških: “Ta v 53. členu določa, da se lahko namesto sankcije kršitelja opozori, če je storjeni prekršek neznatnega pomena in če pooblaščena uradna oseba oceni, da je glede na pomen dejanja opozorilo zadosten ukrep.”
Okoliščine nedovoljenega vstopa v Republiko Slovenijo policisti ugotavljajo od primera do primera. Na podlagi ugotovitev se odločijo, ali bodo izrekli sankcijo ali le opozorilo.