Mlada dvajsetletna fanta, Gabrijel Prinčič in Andraž Hajdenkumer, sta na enem mestu zbrala in obrazložila slovenske kletvice. Nastala je spletna stran Quimp.

Ideja je bila realizirana v enem mesecu

Ideja o slovenskem kolniku, spletni strani, ki bi na enem mestu zbrala in obrazložila slovenske kletvice, pri idejnima vodji izvira že iz srednje šole. “Pogosto sva se pogovarja o tem, da bi nekaj ustvarila,” pove Gabrijel. Tako je nekega dne med malico nastala ideja o portalu s slovenskimi kletivicami. “Idejo, ki je nstala v dveh dneh, sva realizirala v roku enega meseca, medtem ko sva bila skupaj v Pragi.”

Pomagal jima je tudi dedek

Na spletni strani Quimp je trenutno zbranih okoli 400 slovenskih kletvic z obrazložitvami. “Do njih sva prišla čisto naključno, ko je prijatelj v muzeju v Prekmurju kupil knjigo, ki je vsebovala prekmurske kletvice. Tam sva dodala še nekaj svojih,” povesta. Veliko materiala pa sta dobila tudi od Anžetovega dedka, ki je imel dolg seznam arhaičnih slovenskih besed.

Kletvice na spletni strani in aplikaciji

Uporaba spletne strani je zelo preprosta, saj s klikom na gumb zakolni prikažemo naključno kletvico. Možno si je ogledati tudi seznam vseh kletvic ali pobrskati po kategoriji Hude, ki vsebuje najbolj sočne psovke. “Aplikacija, ki je zaenkrat na voljo samo za Android telefone deluje na podoben način,” pove Gabrijel. Pred kratkim sta prenovila tudi izgled aplikacije in kmalu bo na voljo tudi bralnik kletvic.

Spletna stran je imela do sedaj približno tisoč uporabnikov, medtem ko si je aplikacijo preneslo že okoli 600 ljudi. “Na yačetku sva definitivno pričakovala manjši obisk, zato sva s temi številkami zelo zadovoljna. Aplikacijo in idejo seveda razvijava tudi dalje zato iščeva ljudi, ki bi se projektu radi pridružili,” še doda Gabrijel.

Nujno bi potrebovala večjo ekipo

Fanta, sicer študenta, Gabrijel študira oblikovanje v Pragi in Andraž informatiko v Grazu, imata s svojo idejo še velike načrte. Za prihodnost načrtujeta bralnik kletvic, implementirala pa bi tudi všečkanje kletvic. “Rada bi ustvarila tudi aplikacijo za iOS, vendar zaenkrat še nimava časa, da bi lahko na tem začela delati. Nujno bi potrebovala večjo ekipo, ki bi dalje razvijala aplikacijo, saj je zdajšnja ekipa premajhna,” zaključita Gabrijel in Andraž.