Civilna iniciativa Apače, ki si prizadeva za primerno davčno obremenitev delavcev migrantov, bo v petek odločala o vnovičnih protestih, potem ko je ministrstvo za finance iniciativo obvestilo, da je ustavilo aktivnosti v zvezi s predlogom novele zakona o dohodnini. Delavce migrante tako za letos čakajo visoka doplačila, opozarjajo v iniciativi.
Posebna davčna olajšava ne velja več
Civilna iniciativa Apače si že več let prizadeva za primerno in dolgoročno ureditev davčnih bremen za delavce, ki se vozijo na delo v tujino. Potem ko po odločitvi ustavnega sodišča z letom 2014 zanje ne velja več posebna davčna olajšava, so si v pogovorih z ministrstvom za finance več mesecev prizadevali za pripravo novele zakona o dohodnini.
Ukinitev posebne davčne olajšave naj bi najbolj prizadela delavce z nižjimi osebnimi dohodki, saj naj bi bila njihova doplačila dohodnine v Sloveniji po novem višja za od 1500 do 5000 evrov.
Najbolj prizadeti z nizko izobrazbo
Kot je pojasnil predstavnik Civilne iniciative Apače Dušan Cvetko, so si v svojih predlogih ministrstvu za finance prizadevali za to, da bi uredili ustrezno davčno breme predvsem za največjo skupino delavcev migrantov, to je tistih, ki imajo nizko izobrazbo in za svoje delo prejemajo nizke prihodke ter so zato v Avstriji zaščiteni, a bi bili v Sloveniji nesorazmerno visoko obdavčeni. Tisti z visokimi prihodki, ki jih ni veliko, pa že tako plačajo visoke davke v Avstriji, je pojasnil.
Ni podpore
Civilna iniciativa, kot kaže, s svojim predlogi za spremembe davčne zakonodaje ni uspela. Pred dnevi so jo namreč z ministrstva za finance obvestili, da za predlog novele zakona o dohodnini, ki so ga usklajevali tudi z njenimi predstavniki, niso dobili zadostne podpore koalicijskih poslancev, niti strokovne podpore zakonodajno-pravnih služb vlade in DZ. Zato so na ministrstvu, kot navajajo v dopisu iniciativi, vse nadaljnje aktivnosti v zvezi s tem zakonodajnim predlogom ustavili.
Možni tudi protesti
Zaradi tega obvestila je, kot je povedal Cvetko, med delavci migranti završalo. Predstavniki iniciative iz vse Slovenije se bodo zato v petek zvečer sestali, predvidoma v Mariboru, in se odločali o nadaljnjih aktivnostih. Zahteva podpornikov iniciative je, da svoje nestrinjanje pokažejo z zaporami cest ali celo mejnih prehodov v času praznikov.
STA
Slovenija