Praznične dni radi izkoristimo za »pospravljanje« kleti, shramb in podstrešij, stvari pa večkrat poskušamo prodati na spletnih portalih, kot je na primer Bolha.com.
Vendar pa lahko prodaja rabljenega blaga na spletnih portalih včasih bolj škodi kot koristi, saj so med osebami, ki gledajo spletne oglase na Bolhi, tudi tržni inšpektorji. Ti so na spletu najbolj pozorni na oglaševalce, ki so imeli objavljenih več oglasov za istovrstno blago ali oglase, ki ponujajo isti predmet v več barvah, velikostih in podobno. To lahko razumejo kot delo na črno, temu pa hitro sledi globa od tisoč do sedem tisoč evrov.
»Rabljeno blago se lahko oglašuje in prodaja, ne sme pa se preprodajati, sporočajo iz tržnega inšpektorata.«
Želel je prodati uro, a posel ni bil nikoli sklenjen
Zanimiva je zgodba prodajalca, ki je poleti na Bolhi prodajal rabljeno ročno uro za 70 evrov. Človek, ki se je prodajalcu predstavil kot morebitni kupec, je bil inšpektor, posel pa posledično ni bil nikoli sklenjen.
»Naslednji dan dobim zapisnik o opravljenem inšpekcijskem nadzoru v odsotnosti. Kupec je bil tržni inšpektor… Dobim pravni pouk, da se moram v 48 urah izreči o prekršku, saj naj bi šlo za kršitev zakona o delu na črno,« je nadaljevanje zgodbe na enem od spletnih forumov opisal neuspešni prodajalec ure. V zakonskem roku je napisal pojasnilo, da je zbiratelj ur in da občasno kakšno uro iz zbirke tudi proda, a če je to po novem za državo delo na črno, se tega ne bo šel več.
Po poročanju Financ je sledila odločba, s katero je inšpektor prodajalcu prepovedal opravljanje trgovinske dejavnosti prodaje ur, saj je šlo za delo na črno.
Ker se na prejeto upravno odločbo prodajalec ni pritožil v osmih dneh, je priznal, da je delal na črno. Tako je sledilo obvestilo finančne uprave Furs in pravni pouk kršitelju. Po zakonu je za fizično osebo v tovrstnih primerih zagrožena kazen v višini od tisoč do sedem tisoč evrov.
Kako prodajati in upoštevati zakonodajo ter ob tem ne »bankrotirati«?
Nadzor nad delom na črno izvaja Furs, postopke glede dela in oglaševanja dela na črno v skladu z zakonom pa tržni inšpektorji.
»Pri nadzoru inšpektorji, sploh v dobi interneta, večkrat uporabijo možnost, da se napravi zapisnik v odsotnosti zavezanca, pri čemer se zavezanec z ugotovitvami seznani in se mu da možnost, da doda pripombe k zapisniku.«
Zoper odločitev inšpektorjev se zavezanci torej lahko pritožijo, a o odgovornosti za prekršek odločajo na Furs-u. Inšpektor lahko izreče tudi opomin, in sicer v primeru, če gre le za lažji prekršek, če je prekršek storjen v olajševalnih okoliščinah ali če je storilec pred izdajo odločbe izpolnil predpisane obveznosti ali povrnil povzročeno škodo.