Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide bo v torek po nujnem postopku odločal o predlogu sprememb zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki ohranja denarno socialno pomoč in varstveni dodatek na enaki višini kot doslej tudi po 1. januarju 2019. Polna denarna socialna pomoč bo tako po predlogu znašala 392,75 evra, varstveni dodatek pa 577,34 evra.
Glavni namen predlagane spremembe je ohranitev socialne varnosti upravičencev, poudarjajo predlagatelji. Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenija Klampfer je sicer napovedala, da bodo na ministrstvu pregledali mehanizme podeljevanja socialnih transferjev, da bodo do njih upravičeni tisti, ki jih zares potrebujejo, oz. da ne bi prihajalo do zlorab.
V proračunu bo potrebno zagotoviti skoraj 40 milijonov
Spomladi sprejeta sprememba zakona je namreč zvišala osnovni znesek minimalnega dohodka, s tem pa tudi denarno socialno pomoč na 385,05 evra, a le za čas od 1. junija do 31. decembra letos, po 1. januarju 2019 pa bi znesek znova padel na 331,26 evra. Padec bi bil po novem letu še večji, saj se je zaradi vmesne redne letne uskladitve 1. avgusta osnovni znesek minimalnega dohodka še zvišal, in sicer na 392,75 evra, varstveni dodatek pa se je oblikoval pri višini 577,34 evra.
Posledično bo treba v državnem proračunu za leto 2019 za transfere socialno ogroženim zagotoviti dodatnih 39,2 milijona evrov.