Če se boste v dneh, ki prihajajo odpravili v gozd po kostanj, pazljivo, lahko vas doleti denarna kazen. A le če pridelke nabirate v zasebnem gozdu, teh pa ni veliko. Porajajo se sicer vprašanja, kdo ima pravico do nabranega kostanja, lastnik gozda ali nabiralec. V Pravilniku o varstvu gozdov, ki je trenutno v uporabi, je natančno definirano, komu kostanj priprada.
Iz gozda lahko odnesete le 2 kilograma kostanja
Pravilnik določa, da imajo pravico do nabranega gozdnega ploda, zelnatih rastlin in gob tudi nelastniki gozdov. To torej pomeni, da lastnik gozda ne sme naključnemu obiskovalcu svojega gozda onemogočiti nabiranja gozdnih plodov na njegovi zemlji, če gre za nabiranje, namenjeno lastni uporabi, in če teža plodov ne preseže 2 kilograma, za gobe in zelnate rastline je sicer omejitev 1 kilogram.
Lastnik gozda vas lahko odžene z označbo
Lastnik gozda sicer lahko prepreči nabiranje kostanja v svojem gozdu. In sicer tako, če se odloči, da bo gozdne plodove, nabrane na svoji zemlji, prodajal. Pri tem mora na občini vložiti vlogo za prepoved nabiranja plodov v svojem gozdu, vrsto plodov pa ustrezno popisati. O vlogi odloča posamezna občinska uprava na podlagi mnenja Zavoda za gozdove.
Lastnik pa mora ob tem na lastne stroške označiti zemljo kjer velja prepoved nabiranja plodov. Če tega ne stori v določenem roku, je lahko oglobljen za 400 evrov. Naključni nabiralec, ki nabira plodove na takem zemljišču, pa z 200 evri.