Na poziv za pomoč zdravnikom na najbolj obremenjenih deloviščih se je do danes zjutraj odzvalo 215 pretežno zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov.
Elektronski obrazec za mobilizacijo kadra na najbolj obremenjena delovišča, prek katerega so se prijavili, je nastal v okviru odbora za zasebno dejavnost zdravniške zbornice. Kot je dejal predsednik odbora Matej Beltram, se vsi zasebni zdravniki in zobozdravniki zavedajo izjemne resnosti stanja in želijo pomagati po najboljših močeh, poroča STA.
Zobozdravniki usposobljeni za cepljenje in PCR teste
Odbor je tako ministrstvo za zdravje seznanil s pripravljenostjo zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov, da pomagajo. Osmega novembra je potekal prvi koordinativni sestanek omenjenega odbora in državne sekretarke Alenke Forte, na katerega so bili vabljeni vsi zasebni zdravniki in zobozdravniki ter koncesionarji. Nato so koordinativni sestanki tekli vsak dan z namenom sprotnega razreševanja vseh morebitnih vprašanj, ki nastajajo pri vključevanju dodatnega kadra, so sporočili iz zbornice.
Ob tem so pojasnili, da je odbor za zobozdravstvo pri zbornici potrdil kompetence zobozdravnikov, da so usposobljeni opravljati cepljenje in PCR-teste. S sklepom je seznanil tudi ministrstvo za zdravje, “ki vključevanje zobozdravnikov v delo na cepilnih točkah in točkah za jemanje brisov zelo pozdravlja”. Zbornica pa je za vse zobozdravnike in druge zainteresirane (zdravnike) pripravila tudi strokovni seminar za delo v cepilnih centrih.
Po navedbah zbornice je ministrstvo ob pozivu vsem izvajalcem zdravstvene dejavnosti, da po svojih močeh z dodatnimi kadri pomagajo najbolj obremenjenim deloviščem, te seznanilo tudi s pravnimi podlagami za to vključevanje in vzorci pogodb, ki so podlaga za tako vključevanje.
V zbornici so poudarili, da je podpis pogodbe za delo v drugem zdravstvenem zavodu obvezna pravna podlaga za delo. “Kolikor je Zdravniška zbornica Slovenije seznanjena s strani članov, podpisovanje pogodb večinoma poteka zgledno. Smo pa bili obveščeni, da so nekateri direktorji zdravstvenih domov zahtevali kadrovsko pomoč od koncesionarjev tudi brez plačila in brez urejenih pogodb,” so navedli.
Zbornica je zato na javne zavode naslovila dopis in v njem zavode pozvala, da aktivno pristopijo k sklenitvi ustreznih pogodb za vključitev kadrov, ki so izkazali pripravljenost za delo pri njih. Zbornica je zavode tudi opozorila, da delo brez ustrezno sklenjene pogodbe ni dopustno in predvsem ni zakonito.
Hkrati je zavode pozvala, da ustrezno uredijo tudi razmerja z izvajalci in njihovimi delavci, ki se že vključujejo v delo njihovih zavodov, kot so vstopne točke za testiranje, cepljenje, ter jim zagotovijo ustrezno plačilo za njihovo delo za ves čas njihovega vključevanja.