Študentsko delo je po novem urejeno po načelu »vsako delo šteje« in to naj bi prineslo večjo socialno in ekonomsko varnost študentov. Ključni novosti, minimalna urna postavka, ter plačevanje prispevkov za zdravstveno ter pokojninsko zavarovanje.
Študenstko delo med priznane izkušnje
Po novem se bo študentsko delo štelo med priznane izkušnje in bo za delodajalca nekoliko dražje. Prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki ga bodo od študentskega dela morali plačati študentje, bo obračunan po stopnji 15,5 odstotka, prispevek delodajalca pa po stopnji 8,85 odstotka.
Manj denarja, a več pravic
Študent bo odslej zaslužil najmanj 4,5 evra bruto na uro, kar je 3,80 neto. Ker bo plačeval prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje bo zaslužil manj.
Študent bo namesto celotnih 100 evrov kot do zdaj dobil neto 84,50 evrov, a bo zaradi plačila prispevka za pokojninsko in invalidskega zavarovanja vključen v to zavarovanje.
Študentka Iva, ki zaključuje študij ekonomije pravi, da je nove spremembe, ki pomenijo tudi, da bo zdaj zaslužila manj, ne motijo, saj ji bo tekla pokojninska doba in bo imela priznane izkušnje. “Študenstko delo se mi bo zdaj drugače obrestovalo.”
Za delodajalce študentsko delo dražje
Delodajalci bodo plačevali prispevek za zdravstveno zavarovanje ter za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Če je delodajalec za plačilo študentu v višini 100 evrov do zdaj moral plačati 130 evrov, bo moral po novem 133 evrov. Ker bo študentsko delo za delodajalca dražje, obstaja verjetnost, da ga bo manj.
Študentska organizacija Slovenije je v sporazumu z vlado dosegla, da bo začela teči polna pokojninska oziroma invalidska zavarovalna doba, in sicer po en mesec zavarovalne dobe za vsakih doseženih 60 odstotkov povprečne mesečne plače iz leta, za katero se opravi izračun. V letošnjem prehodnem letu je znesek določen s 54 odstotki povprečne plače.
Slovenija