Slovenija ima nov vremenski portal, imenovan Meteoinfo Slovenija. Zaživel je pred nekaj dnevi, ko smo bili priča ekstremnim temperaturnim rekordom. Prvega novembra je bila namreč v nekaterih krajih po Sloveniji izmerjena najvišja novembrska temperatura v zgodovini meritev, na vsaj štirih merilnih mestih je bil presežen tudi slovenski rekord iz leta 2015, ko se je v Metliki devetega novembra ogrelo do 25,6 stopinje Celzija. Ponekod so bili dosedanji rekordi popravljeni za več kot stopinjo.

Pod nazivom Meteoinfo so se združili ljubitelji in poznavalci vremenoslovja, meteorologi, geografi in drugi posamezniki, katerih skupna strast je opazovanje, proučevanje in napovedovanje vremena ter “lovljenje” zanimivih, dih jemajočih in izjemnih vremenskih pojavov. Portal Meteoinfo Slovenija tako združuje skrbnika dosedanje Facebook strani Vreme 24/7, nekdanje aktivne člane ekipe Neurje.si ter druge navdušence nad vremenom in meteorologijo.

Objavljali bodo tudi podatke o nevihtah, obilnih padavinah in višini snežne odeje

Zaenkrat lahko novi vremenski portal spremljamo na Facebook strani, na Instagramu, do konca leta bo na voljo tudi spletna stran. “Za območje Slovenije in okolice bomo pripravljali splošne vremenske napovedi, posebne napovedi vremenskih pojavov s poudarkom na nevihtah, obilnih padavinah ter višini novozapadlega snega, objave z namenom obveščanja o trenutnem stanju (pri tem nam lahko pomagate s pošiljanjem fotografij, videoposnetkov ter informacij o vremenu pri vas) in analize ter razlage izjemnih vremenskih pojavov. Objavljali bomo tudi temperaturne karte, karte akumulacij padavin v nekem obdobju in podobno. Vse bomo oblikovali sami, tudi grafične ponazoritve kart,” nam je povedal Amadej Krepek, eden izmed članov ekipe novega portala. Dodaja, da želijo ponuditi kakovostne informacije o vremenu, napovedi, nasvete in druge zanimivosti s tega področja. Na voljo bodo tudi izobraževalne vsebine, s katerimi bodo poskušali na zanimiv in poljuden način vremenske pojave približati najširšemu krogu bralcev.

“Vreme kroji vsakdan vseh nas. Na podlagi vremenske napovedi lažje načrtujemo svoje dejavnosti. Od vremena je odvisno, kaj bomo zjutraj oblekli in nenazadnje, vreme vpliva tudi na naše počutje. Ekstremni vremenski dogodki vsako leto povzročijo veliko škode, zaradi podnebnih sprememb pa bodo tovrstni dogodki v prihodnosti pogostejši in silovitejši. Prav zato bomo ozaveščali tudi o varovanju okolja in podnebnih spremembah, ki so največji izziv današnjega časa, saj posredno vplivajo na številne vidike našega življenja.”

Ekipo Meteoinfo Slovenija sestavljajo Domen Svetlin, Rok Nosan, Aleš Rozman, Nejc Trampuž, Primož Ribarič, Tim Grešak, Matej Štegar, Matej Knez, Anthony Paul Smaga, Amadej Krepek in Amadej Bernard, ki so geografsko porazdeljeni po vsej Sloveniji.

Amadej Krepek, ki prihaja iz Benedikta v osrednjih Slovenskih goricah, ima doma svojo vremensko postajo, na kateri dnevno spremlja podatke, prav tako pa “lovi” in fotografira nevihte. O tem podrobneje v prispevku Amadej s postavitvijo ARSO hiške uresničil del svojih sanj. Na svojem blogu pa sporoča novice glede vremena v okolici Benedikta.