Rdeče regije
Prebivalcem iz rdečih regij bo od petka prepovedan prehod v druge regije. Izjeme so: prihod in odhod na delo, izvajanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti, zagotavljanje storitev za zavarovanje zdravja in premoženja, varstvo ali nega družinskega člana, dostop do lekarn, zdravstvenih storitev in bolnišnic, dostop do tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev, dostop do storitev za nujne primere, dostop do izvajanja nalog, povezanih z delovanjem pravosodnih in upravnih organov ter organov pregona, dostop do storitev za osebe s posebnimi potrebami, izvajanje vzdrževalnih del ali sezonskih opravil na zasebnem objektu ali zemljišču.
[tweet
@aleshojs: Za prehajanje iz rdeče regije velja 11 izjem, za vsako izjemo je potrebno dokazilo, npr.
➡️zemljiškoknjižni izpisek za nepremičnino,
➡️izjava za obisk bolnega svojca,
➡️potni nalog za opravljanje gospodarske dejavnosti,
➡️potrdilo o rezervaciji turistične namestitve.— Ministrstvo za notranje zadeve (@mnz_gov_si) October 15, 2020
align=”center”]
Izjeme tudi koriščenje že rezerviranih namestitev
Poleg tega je med izjemami tudi tranzit v drugo državo, torej lahko posameznik potuje skozi regije do meje s sosednjimi državami. Izjema je tudi koriščenje že rezerviranih turističnih namestitev, četudi jim pristojni svetujejo, naj rezervacijo, če je le mogoče, raje prestavijo. Na dopust gredo lahko vsi z rezervacijo, ne glede na to, ali bodo plačali z boni ali ne.
Dovoljeno bo tudi prehajanje regije za urejanje in obisk grobov, a tudi to odsvetujejo.
Za uveljavljanje izjem bodo potrebna dokazila, tako kot je to veljalo spomladi za prehajanje mej občin. Prehode bo z naključnimi nadzori nadzorovala policija.
Oranžne regije
Prebivalci, ki živijo v oranžnih regijah, nimajo prepovedi prehajanja med regijami in se lahko prosto gibajo po državi, četudi jim pristojni potovanje po Sloveniji zaradi epidemioloških razmer odsvetujejo.
Strokovno utemeljenost ukrepov iz tega odloka vlada ugotavlja vsakih sedem dni.