V nedeljo bomo ob 3. uri urine kazalce spet premaknili eno uro nazaj. Premik na zimski čas nam bo prinesel uro več spanja. Evropski parlament je pred štirimi leti in pol sicer sprejel stališče o odpravi premikanja ure že v letu 2021, kljub polemikam pa je evropska komisija odločila, da bo premikanje ure trajalo vsaj še do leta 2026. Toda kako premik na zimski čas vpliva na zdravje?
Vpliv na spanje, razpoloženje, telesno zmogljivost, prebavni sistem …
Premik na zimski čas (premik ure nazaj za eno uro) in poletni čas (premik ure naprej za eno uro) lahko vpliva na zdravje in dobro počutje ljudi. Vpliv na zdravje je odvisen od več dejavnikov, vključno s posameznikovo telesno konstitucijo, življenjskim slogom in splošnim zdravstvenim stanjem. Tu je nekaj načinov, kako lahko premik na zimski čas vpliva na zdravje:
Motnje spanja: Sprememba ure lahko moti vaš cirkadiani ritem, notranjo biološko uro, ki uravnava vaš spanec in budnost. To lahko povzroči težave s spanjem, kot so nespečnost in povečana zaspanost.
Povečano tveganje za srčno-žilne bolezni: Raziskave so pokazale, da lahko premiki ure vplivajo na srčno-žilno zdravje. Nekateri ljudje so bolj dovzetni za povečano tveganje za srčne težave in kapi po premiku ure.
Vpliv na razpoloženje: Sprememba ure lahko vpliva na razpoloženje ljudi. Nekateri se lahko počutijo bolj utrujeni in razdražljivi.
Telesna zmogljivost: Motnje v spanju in motnje cirkadianega ritma lahko vplivajo na telesno zmogljivost, kar lahko privede do manjše produktivnosti in povečanega tveganja za nesreče.
Vpliv na prebavni sistem: Sprememba ure lahko vpliva tudi na prebavni sistem, saj lahko zmoti uravnavanje lakote in prebave.
Pomembno je omeniti, da so učinki premika na zimski čas individualni in ne vplivajo na vse ljudi enako. Nekateri se hitro prilagodijo spremembam, medtem ko drugi potrebujejo nekaj dni ali celo tednov, da se privadijo na novo uro. Da bi zmanjšali vpliv premika na zimski čas na zdravje, si lahko pomagate s postopnim prilagajanjem spanja nekaj dni pred samim premikom in vzdrževanjem rednega urnika spanja ter zdravega življenjskega sloga. V primeru težav s spanjem ali drugih zdravstvenih težav se posvetujte s svojim zdravnikom.
Urine kazalce bomo dvakrat na leto premikali do 2026
V Sloveniji smo začeli urine kazalce premikati leta 1983. Dokončna odločitev, da jih vsako zadnjo nedeljo v oktobru premaknemo za eno uro nazaj in vsako zadnjo nedeljo v marcu za eno uro naprej, pa je bila sprejeta leta 2006. V skladu s to odločitvijo bo tudi tokratni premik urinih kazalcev.
Namen premikanja ure na poletni čas je bil, da bi luči prižgali kasneje v dnevu in tako bolje izkoristili dnevno svetlobo, s tem pa prihranili energijo. Zaradi ukrepa naj bi bilo manj prometnih nesreč in kriminala, pa tudi gospodarstvo naj bi čutilo pozitivne učinke.
Evropska komisija je leta 2019 sicer že predlagala ukinitev premikanja ure že z letom 2021, odločitev o tem, kateri čas bodo uveljavile, pa prepustila državam članicam. Zaradi razhajanj držav glede tega, ali želijo uveljaviti zimski ali letni čas, pa je predlog zaenkrat obtičal na Svetu EU.
V Sloveniji bi ob odpravi premikanja ure na podlagi zakona o računanju časa obveljal standardni zimski čas. Drugače pa so pokazali rezultati javnega posvetovanja, ki ga je Bruselj organiziral leta 2018. V skladu z njimi pa smo Slovenci bolj naklonjeni poletnemu času. Kljub temu bomo urine kazalce dvakrat na leto premikali še do leta 2026.