Zbrali smo nekaj nasvetov za najbolj ugodno in varno plačevanje na dopustu.
Plačevanje z gotovino 
Gotovina je vsekakor praktična, saj ni treba skrbeti o varnosti kreditnih kartic ali sprejemu slednjih v restavracijah in trgovinah. Pri večjih zneskih gotovine je na drugi strani nevarnost, da vam gotovino nekdo ukrade ali jo izgubite. V primeru, da vzamete gotovine s sabo na počitnice je priporočljivo, da zamenjate denar v lokalno valuto v menjalnici. V primeru nakupov v trgovinah, ko trgovci sami preračunajo tečaj, lahko pride do večjih razlik glede na menjalni tečaj. 
Kaj pa kreditne kartice? 
Kreditne kartice so postale že sestavni del plačevanja, zato jih sprejema večina trgovcev. A ker morajo trgovci v primeru plačila s kreditno kartico del zneska (od 2 do 5 odstotkov) plačati banki oziroma podjetju, ki izdaja kreditne kartice, se nekateri trgovci temu izogibajo. Zato je vedno priporočljivo imeti s sabo nekaj gotovine. Prav tako trgovci sprejemajo samo določene kreditne kartice. Če jih imate torej več, vzemite vsaj dve vedno s sabo. Seveda, upoštevajte varnostna pravila glede gesla in hrambe kreditnih kartic. 
Je smiselno vzeti s sabo tudi debetno kartico, na primer Maestro?
Debetne kartice so plačilne kartice, kjer je mogoče kupiti samo toliko, kot je stanja na vašem transakcijskem računu. Mogoče jih je uporabljati tudi za plačilo v tujini, a se uporabljajo bolj redko zaradi tehnologije, pa tudi zaradi varnosti, saj gre denar direktno iz vašega transakcijskega računa. Kupec nima pri nakupu s kreditno kartico nobenih stroškov. Smiselno jo je vzeti s sabo zaradi cenejšega dviga gotovine kot s kreditno kartico. 
Dvig denarja na bankomatu v tujini
Pri dvigih gotovine s kreditno kartico na bankomatu v tujini banke zaračunavajo v povprečju 5-odstotno provizijo. In minimalna provizija znaša okrog osem evrov. Pri debetnih karticah so stroški dviga gotovine na bankomatu v Evropski uniji večinoma enaki kot stroški dviga gotovine na bankomatih drugih bank. V državah izven Evropske unije in drugih valutah kot je evro, pa so stroški v povprečju okrog enega odstotka oziroma minimalno okrog dveh evrov. Na počitnicah se torej bolj splača dvigovati gotovino na bankomatih z debetnimi karticami kot s kreditnimi karticami, ugotavljajo na Varčuj24.si.