“Bolezen ni za nami, situacija se nikjer ni tako izboljšala, da bi lahko rekli, da so se razmere normalizirale. Ukrepi slovenske vlade so namenjeni sproščanju omejitev, tudi ukrepi, ki vodijo čez mejo. To je lahko varljivo, ker se lahko neosnovano približamo ideji, da bomo šli drugam in nam ne bo treba upoštevati omejitev. Večina Slovencev misli, da bodo v času prvomajskih praznikov šli na Hrvaško,” je na današnji novinarski konferenci poudaril vodja konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter.

Nenujne poti moramo prestaviti

Hrvaška ni edina država, ki se izrazito sooča s problematiko, je še dodal in omenil Madžarko, ki ima že nekaj časa skoraj popolno zaporo prehajanja meja. Podobno je tudi v Italiji, kjer nas ob obisku čaka pet dnevna karantena, izjema je le, če bomo tranzitno potovali čez italijansko letališče. Omenil je tudi Srbijo, kamor lahko vstopijo tisti, ki imajo negativen PCR-test. Odločitev, kako država določi vstopne pogoje, je avtonomna, je poudaril Šter. Vsak, ki se po njegovih besedah odpravlja na pot, naj premisli, ali je ta res nujna. Nenujne poti moramo zaenkrat prestaviti.

Preverite, ali so nastanitve, kamor se odpravljate, še vedno odprte. Slabo je, če okoliščine svojih potovanj prikrivamo. Še slabše je, če skušamo ponarediti svoje dokumente. Osebje na meji in ostali nadzorni organi, ki vas opozorijo na določene nepravilnosti, niso vaši sovražniki.

Hrvaška je v času velikonočnih praznikov odpirala turistične kapacitete, ki jih mora sedaj v veliki meri zapreti. “Preverite, ali so nastanitve, kamor se odpravljate, še vedno odprte. Veliko hotelov je namreč zaradi slabe epidemiološke situacije zaprlo svoja vrata. Slabo je, če okoliščine svojih potovanj prikrivamo. Še slabše je, če skušamo ponarediti svoje dokumente. Osebje na meji in ostali nadzorni organi, ki vas opozorijo na določene nepravilnosti, niso vaši sovražniki,” je opozoril Šter.