Tukaj vpiši vsebino okvirja.

Na začetku februarja je legendarni ameriški svizec Phil iz Punxsutawneyja v ameriški zvezni državi Pensilvanija napovedal še šest tednov zime. Tako naj bi zima trajal vse do sredine marca.

Ko je zjutraj prišel iz svojega brloga na hribčku Gobbler’s Knob, je namreč v soncu videl svojo senco, kar po tradicionalnem vraževerju pomeni, da zime še ne bo kmalu konec. Če sence ne bi videl, naj bi pomlad v ZDA prišla zgodaj.

Svizca vremensko dogajanje v Evropi ne zanima

Kot je za nas pojasnil meteorolog na Agenciji RS za okolje (Arso) Brane Gregorčič, “zna” famozni svizec morda napovedati trajanje zime v Ameriki, kaj se dogaja v Evropi pa ga toliko ne zanima. “Pogosto je potek zime v Evropi povsem drugačen kot npr. v Severni Ameriki,” je še opozoril.

“Bistvo vremenskih rekov in vraž je v tem, da če je danes tako, bo jutri povsem drugače. Npr. zelen božič – bela velika noč. Ali pa Matija led razbija, če ga ni, ga pa  naredi. To odraža dejstvo, da se v zmernih geografskih širinah pač pogosto menjavajo topla in hladna obdobja, kar je posledica oscilacij lege t.i. polarne fronte, oz. Rossbyjevih valov,” je za nas pojasnil strokovnjak.

Tako se določi obdobje zime

Za meteorološko zimo štejejo klimatsko gledano trije najhladnejši meseci v letu, to pa so december, januar in februar. Za koledarsko zimo je pomemben položaj sonca, tako traja zima od zimskega solsticija, ki je okoli 21. decembra, do pomladnega enakonočja, ki pa je okoli 20 marca.

“Dejanski potek vremena pa je seveda tisti, ki ga vsako sezono posebej doživljamo. Po tej logiki bi lahko rekli, da se je letošnja zima dejansko začela šele sredi januarja in še vedno traja.”

Čakajo nas nadpovprečne temperature

Kaj pa se nam obeta? Sezonske napovedi žal niso zelo zanesljive. Nekoliko bolj uspešne so mesečne napovedi.

“Za naše območje bi lahko rekli, da bo naslednji teden že za spoznanje toplejši od tega, a ob predvidenih padavinah v prvi polovici tedna bo meja sneženja še vedno razmeroma nizko (nekje med 500 in 800 m nad morjem),” je pojasnil Gregorčič.

Predvidene temperature med 6. in 13. marcem, Vir: ECMWF.

Predvidene temperature med 13. in 20. marcem, Vir: ECMWF.

Predvidene temperature med 20. in 27. marcem, Vir: ECMWF.

V gorah se bo tako snežna odeja še debelila, prav po nižinah pa verjetno omembe vredne snežne odeje ne bo več. Izgledi za drugo polovico marca pa že obetajo nekoliko nadpovprečne temperature.