Erjavec je v uvodnem nagovoru na seji izpostavil, da želijo vlagatelji konstruktivne nezaupnice oblikovati novo vlado, katere cilj bo zaustavitev denormalizacije države. Spomnil je, da je v naši parlamentarni zgodovini vlaganje konstruktivnih nezaupnic zelo redko, vložena pa da je zato, ker smo se znašli v prelomnem trenutku za prihodnost naše države, saj se soočamo s pandemijo in poskusi vlade, da uveljavi avtoritarno demokracijo.

Poslanci se bodo po njegovih besedah danes odločali med avtoritarno Slovenijo in normalno, ustavno in demokratično Slovenijo. “Danes ne odločate o Karlu Viktorju Erjavcu,” je kandidat za predsednika vlade dejal poslancem. Po njegovem prepričanju namreč odločajo o tem, ali bodo dopustili, da bo aktualna vlada še naprej slabila demokratične pridobitve zadnjih 30 let.

Erjavec: Vlada je z ukrepi posegala v svoboščine ljudi

Predlagatelji konstruktivne nezaupnice aktualni vladi med drugim očitajo neučinkovit spopad zoper pandemijo covida-19. Kot je dejal Erjavec, ukrepi, ki jih vlada sprejema za zajezitev epidemije, “pogosto nimajo strokovne podlage, ampak so politikantsko kalkuliranje”. Z zapiranjem občin, “policijsko uro” in zapiranjem izobraževalnih ustanov je vlada po Erjavčevih besedah posegla v svoboščine ljudi.

Kot je dejal Erjavec, tudi strokovnjaki opozarjajo, da ti ukrepi nimajo pozitivnih učinkov, vlada z njimi zasleduje “nek drug zanjo najpomembnejši programski cilj, vzpostavitev druge republike”. Ob tem je navedel še, da smo med najslabšimi državami na svetu v boju proti pandemiji in da je odločitve o ukrepih sprejemal predsednik vlade Janez Janša, pogosto mimo mnenja stroke in nekdanjega ministra za zdravje Tomaža Gantarja.

STA