V sredo se je po Sloveniji začelo cepljenje otrok starejših od 12 let proti SARS-CoV-2. V ZD Maribor so po besedah direktorja, dr. Jerneja Završnika v prvem dnevu cepili 177 otrok, starih od 12 so 16 let. Nad interesom niso navdušeni, med starši pa se je pojavilo vprašanje, kdo lahko odloči, ali se bo otrok v tej starosti cepil, ali ne.

V Mariboru je interes slab

Da bi zagotovili zadostno precepljenost, stroka ocenjuje, da je v vseh starostnih skupinah potrebno doseči zadostno precepljenost. Otroci stari od 12 do 16 let tu niso izjema. Interes prvega dne je pod pričakovanji: “Interes za cepljenje je slab. V Mariboru imamo 10.000 otrok v starosti med 12 in 16 let in, če želimo doseči 60% precepljenost, bi jih torej morali cepiti 6.000,” pojasni Završnik.

Že po prvem cepilnem dnevu, namenjenem tudi otrokom, se je na družabnih omrežjih pojavilo vprašanje, kdaj in ali sploh se lahko ti samostojno odločijo za cepljenje. Zgodil se je tudi primer, ko starši odsvetujejo cepljenje, niti k njemu niso dali soglasja, 15-letni otrok pa se je kljub temu sam prijavil na termin in na cepljenje odšel s sošolci.

Zgodil se je tudi primer, ko starši odsvetujejo cepljenje, niti k njemu niso dali soglasja, 15-letni otrok pa se je kljub temu sam prijavil na termin in na cepljenje odšel s sošolci. 

“Glede privolitev v medicinski poseg, tudi kadar se to nanaša na otroke, se uporabljajo določila Zakona o pacientovih pravicah. Tako 35. člen tega zakona določa, da kadar otrok ni sposoben privolitve v medicinski poseg oziroma zdravstveno oskrbo, se ta sme opraviti le, če ga dovolijo njegovi starši ali skrbnik oziroma skrbnica. To velja za otroke do 15. leta starosti, razen če zdravnik oceni drugače,” je pravni vidik pojasnil odvetnik Damijan Pavlin.

Po dopolnjenem petnajstem letu naj bi bil v primeru manj tveganih posegov otrok načeloma sposoben odločati o sebi, vendar mora zdravnik pred posegom opraviti pojasnilno dolžnost in oceniti, ali otrok denimo dovolj pozna svoje zdravstveno stanje, morda predhodne alergije in podobno.

Zrelost 15-letnikov je zakonska domneva

Čeprav zdravnik ni dolžan upoštevati mnenja staršev, je pri oceni samostojnosti in oceni zdravstvenega stanja posvet s starši smiseln: “Šteje se, da je otrok, ki je dopolnil 15 let starosti, sposoben privolitve, razen če zdravnik glede na otrokovo zrelost oceni, da za to ni sposoben, pri čemer se glede okoliščin, ki govorijo o sposobnosti odločanja o sebi, praviloma posvetuje s starši oziroma skrbnikom. Kadar je medicinski posega povezan z večjim tveganjem ali večjo obremenitvijo, se zahteva privolitev obeh staršev, ki se dokumentira na posebnem privolitvenem obrazcu,” še pojasni Pavlin.

Zrelost pa pa po njegovem mnenju ni samoumevna pri starejših : “Tudi v primeru otroka starejšega od 15 let, je zrelost za privolitev samo zakonska domneva, moje mnenje je zato, da to ni avtomatizem, ampak tudi v tem primeru vsaj pogovor o tem.”

Tudi v primeru otroka starejšega od 15 let, je zrelost za privolitev samo zakonska domneva, moje mnenje je zato, da to ni avtomatizem, ampak tudi v tem primeru vsaj pogovor o tem.

“Mladoletni otroci večinoma pridejo v spremstvu staršev”

Pri obisku cepilnega centra mladoletna oseba v Mariboru ne potrebuje pisne privolitve staršev, smatra se namreč, da so jim prijavo prijavo prek spleta dovolili starši oziroma skrbniki: “Mladoletni otroci k nam običajno pridejo v spremstvu staršev. Za zdaj nismo imeli primerov, da bi otroci prihajali sami. Lahko pa pridejo tudi brez spremstva staršev, vendar se morajo ustrezno identificirati z dokumentom s sliko. Če so izpolnili obrazec na spletu, so jim za to tako ali tako morali dati soglasje starši,” pove Završnik.

Lahko pa pridejo tudi brez spremstva staršev, vendar se morajo ustrezno identificirati z dokumentom s sliko. Če so izpolnili obrazec na spletu, so jim za to tako ali tako morali dati soglasje starši.

Pavlin sicer ne trdi, da je privolitveni obrazec nujen, predvsem pri mlajših od 15 let, vsekakor svetuje pa njegovo uporabo: “Ali cepljenje spada v kategorijo, ko je potreben privolitveni obrazec, ne morem soditi, to je bolj vprašanje za medicinsko stroko. Vendar je tudi v tem primeru potrebna privolitev. Če pa ni pisna, je težko ali nemogoče preveriti, ali je bila dana ali ne. Privolitveni obrazec pa ima vsebino predpisano. Navedena določila ščitijo ne samo pacienta, ampak tudi zdravnika.”

Vendar je tudi v tem primeru potrebna privolitev. Če pa ni pisna, je težko ali nemogoče preveriti, ali je bila dana ali ne. Privolitveni obrazec pa ima vsebino predpisano. Navedena določila ščitijo ne samo pacienta, ampak tudi zdravnika.

Trenutno v Mariboru potekajo “dnevi odprtih vrat”. Završnik pojasnjuje, da se otroci pri njih v okviru te akcije ne morejo cepiti: “Otroci na cepljenje ne morejo nenapovedani, namenjeno jim je namreč cepivo Pfizer, trenutno pa uporabljamo Johnson&Johnson, zato morajo vsi priti naročeni,” ter nadaljuje:

“Če imajo otroci osebno izkaznico s seboj, se lahko ustrezno identificirajo in so lahko cepljeni. Nismo cepili nikogar, ki ne bi bil najavljen.”

Če imajo otroci osebno izkaznico s seboj, se lahko ustrezno identificirajo in so lahko cepljeni.

Kot kaže sta naročanje in najava za zdaj edina mehanizma, ki naj bi po mnenju stroke zagotavljala soglasje staršev pri otrocih starih do 15 let ter zrelost in zmožnost presoje pri starejših.