V drugi polovici lanskega leta pa so predvsem iz držav v razvoju začela prihajati poročila, da staro zdravilo ivermektin, ki je sicer namenjeno za zdravljenje parazitskih okužb, uspešno preprečuje okužbo z virusom sars-cov-2 in bistveno ublaži potek bolezni pri okuženih osebah, navaja Delo.
Ivermektin ima že dolgo zgodovino. Odkrili so ga leta 1975, trinajst let kasneje pa je prišel v klinično uporabo kot zdravilo za zdravljenje vrste parazitskih okužb. Z ivermektinom so doslej zdravili več sto miljonov ljudi in prav široka uporaba tega zdravila je bila ključna za bistveno zmanjšanje bremena nekaterih parazitskih bolezni (rečna slepota, ušivost, garje, strongiloidoza, askarioza, filarioza, leišmaniaza). Sopojavi zdravljenja so blagi in redki. Campbell in Omura sta leta 2015 za odkritje ivermektina prejela Nobelovo nagrado, navaja Delo.
Ker je ivermektin že dolgo generik, je njegova cena zelo nizka. Pri odmerkih, kakršne priporočajo za zdravljenje covida-19, je cena za tri dni zdravljenja v Evropi okrog 200 evrov. V deželah v razvoju enako zdravljenje stane vsega 20 centov. Marsikje, na primer v Indiji in nekaterih državah Južne Amerike, je ivermektin na voljo brezplačno.
Prevelik odmerek bi lahko povzročil resne zaplete
“Ivermektin je registriran kot antiparazitik, ob tem pa ima dve pomembni dodatni lastnosti: močno zavira vezavo virusov na celice, deluje pa tudi močno protivnetno. Njegovo protivirusno delovanje je pomembno pri preprečevanju in zgodnjem zdravljenju okužbe s sars-cov-2, protivnetno delovanje pa ublaži hudo vnetno dogajanje pri napredovali bolezni, imenovano tudi citokinska nevihta, ki privede do vnetja pljuč in dihalne stiske,” navaja Matjaž Zwitter v Delu.
Na nedavni vladni tiskovni konferenci se je tudi Borut Štrukelj dotaknil tudi učinkovine ivermektin, ki se že desetletja uporablja proti parazitom, dve študiji na celičnih kulturah pa sta pokazali, da učinkovito zmanjša podvojevanje virusa. A so v kliničnih študijah ugotovili, da bi bil potrebni odmerek tako visok, da bi lahko povzročil resne neželene toksične učinke. Zato so Ema, FDA in proizvajalec zdravila pozvali ljudi, naj tega zdravila ne uporabljajo za samozdravljenje. Delajo pa že nove različice tega zdravila, ki bi lahko bila v prihodnje uporabna proti covidu-19.
V marčevski številki medicinske revije JAMA je izšla tudi dobro kontrolirana študija o zgodnjem zdravljenju covida-19 z zdravilom ivermektin, ki se sicer uporablja proti parazitom. Pokazala je, da dajanje ivermektina ni skrajšalo časa do kliničnega izboljšanja pri 400 odraslih z lažjim potekom covida-19, navaja Alojz Ihan. Po njegovih besedah te ugotovitve ne podpirajo uporabe ivermektina za zdravljenje covida-19, na kar so mnogi upali.
Opozorila se vrstijo
Ameriška agencija za zdravila (FDA) je v začetku marca tudi objavila opozorilo, naj ljudje ne uporabljajo tega zdravila za samozdravljenje in samopreventivo proti covidu-19. V opozorilu je zapisano, “da je uživanje večjih odmerkov ivermektina nevarno in lahko povzroči resno škodo, poleg tega lahko celo ravni ivermektina, odobrenega za druge namene (kot antiparazitik), vplivajo na druga zdravila, kot so sredstva proti strjevanju krvi”.
Predoziranje ivermektina, ki se dogaja pri samozdravljenju, lahko povzroči slabost, bruhanje, drisko, hipotenzijo, alergijske reakcije, omotico, ataksijo, epileptične napade, komo in celo smrt, opozarja Ihan.
Pred letom se je ogromno pozornosti namenjalo tudi drugim zeliščem, ki naj bi pripomogle k zaščiti pred virusom, kot je denimo pitje čaja iz sladkega pelina, jemanje ameriškega slamnika itd. “Za druge metode samozdravljenja je seveda treba ugotoviti, ali njihovo uvajanje temelji zgolj na ‘občutkih’, saj v tako kratkem času ni bilo mogoče izvesti dovolj kakovostnih kliničnih študij,” pa je komentiral Ihan (STA).