Kot smo že poročali, so na hrvaških družbenih omrežjih v ponedeljek popoldne objavljali opozorila ljudem, naj ne pijejo sokov in mineralne vode določenega proizvajalca pijač. Pri tem so pisali, da sta dve mladi osebi zaradi hudih opeklin želodca in požiralnika že morali obiskati bolnišnico na Reki. Iz reške bolnišnice so nato včeraj potrdili, da so zaradi suma kemijske poškodbe požiralnika hospitalizirali eno osebo. Pojasnili so, da je njeno zdravstveno stanje stabilno, diagnostika in zdravljenje pa še potekata.
Po poročanju hrvaških medijev gre za za pijačo znamke Römerquelle, kar so potrdili tudi v podjetju Coca-Cola, ki je lastnik te blagovne znamke.
Vse več primerov zastrupitev
Zvečer je predstojnik oddelka za gastroenterologijo v zagrebškem kliničnem centru Rajko Ostojić za medije potrdil, da so zabeležili še četrti sum zastrupitve. “Okoli 20. ure smo sprejeli pacienta. Gre za mladega moškega, ki je v klinično dobrem stanju, zdravljenje je v teku,” je komentiral in dodal, da analize še potekajo. Po poročanju Dnevnik.hr naj bi tudi ta moški utrpel poškodbe požiralnika, Jutarnji list pa dodaja, da naj bi v lokalu spil pijačo znamke Römerquelle.
Ostojić je ob tem poudaril pomen preventive. “Brez panike. Izogibajte se vsem gaziranim pijačam. Pijte navadno vodo,” svetuje.
Analizirajo vzorce
Hrvaški zavod za javno zdravstvo (HZJZ) analizira vzorce brezalkoholnih pijač iz Reke, ki jim jih je popoldne dostavila sanitarna inšpekcija. Gre za “dva sestavljena vzorca, sestavljena iz 16 plastenk, skupaj 8 litrov tekočine”, je za Jutarnji list potrdil direktor HZJZ Krunoslav Capak . “Verjetno gre za nekakšno jedko sredstvo, najpomembnejše pa je, da vidimo, ali so v tej pijači kakšni tujki, saj pijača sama in vsa vsebina v njej ne more povzročiti takšnih poškodb,” je poudaril Capak.
Rezultati analize bodo znani jutri, o čemer bo obveščen državni inšpektorat, policijska preiskava in akcija DORH pa še potekata. Odločitev o umiku izdelkov s trga lahko sprejme le državni inšpektorat, je dodal direktor HZJZ.
“V tem trenutku ne moremo svetovati pitja te ali one pijače. Vsak lahko uživa pitno vodo iz vodovodnega omrežja, ki je zdravstveno ustrezna, pod nadzorom sanitarne inšpekcije in pooblaščenih laboratorijev,” je za medij še dejal dejal Capak.
Kaj pa na slovenskem trgu?
Vse več primerov pri naših sosedih pa vzbuja skrb tudi pri nas. Kot so za N1 pojasnili na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), trenutno ne beležijo nobenega podobnega primera težav po zaužitju vode oziroma brezalkoholne pijače.
Na Centru za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana so za N1 sporočili, da do sedaj niso imeli nobenega primera, ki bi bil povezan z zastrupitvijo pijače omenjene blagovne znamke.
Ali bodo v Sloveniji podobno kot na Hrvaškem izvedli analizo vzorcev sporne pijače ali jo umaknili s trgovskih polic, so na UVHVVR za medij odgovorili, da je v takšnih primerih najprej potrebno potrditi, katera spojina je povzročila zdravstvene težave ter kako in kje je lahko zašla v živilo. Prav tako je treba preučiti ravnanje z živilom v gostinskem lokalu, in glede na ugotovitve, se bodo kasneje ukvarjali tudi s proizvajalci.
Uradno vzorčenje po pojasnilih UVHVVR za zdaj ni smiselno, saj ni znano natančno, kateri izdelek je prizadet, vključno s podatkom o lotu, še zapiše medij.