V oranžni fazi, kjer smo sedaj, je predvideno odprtje fakultet, zato se razumljivo, pojavljajo ugibanja o tem, ali študente v prihodnjih tednih čaka tudi pouk na fakultetah.

Najprej prazniki, potem odločitev

“Situacija v splošni populaciji se v zadnjem tednu umirja. Ukrepi, ki smo jih izvajali od 1. do 11. aprila, kažejo svoj učinek. Seveda se ta učinek še ne kaže pri bolnikih, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje in zdravljenje v intenzivnih enotah,” je na današnji seji vlade povedala vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar.

To seveda sproža kopico vprašanj v zvezi s predavanji v živo na fakulteti, v oranžni fazi je namreč predvideno sproščanje dejavnosti na fakultetah.

Predvidevamo, da se bi pouk lahko začel po prvomajskih praznikih.

“Zaradi zagotavljanja varnosti v študentskih domovih je treba biti predviden z odločitvijo,” svari Logarjeva. “Predvidevamo, da se bi pouk lahko začel po prvomajskih praznikih.” Takrat bo tudi jasno, ali se bodo študentje samotestirali in kako pogosto naj bi to počeli. Logarjeva je še omenila, da pogovori o strategiji vračanja že potekajo, odločitve o priporočilih pa strokovna skupina za zdaj še ni odločila.

Kaj pa maturantje?

Podatkov o tem, kakšen je interes za cepljenje maturantov, pri strokovni skupini nimajo, so pa znova poudarili, da je skrajni rok za prijavo v register danes. Maturantje, ki bi bili v karanteni zaradi stika, bodo šli na PCR 24 ur pred testom, če bo negativen, bodo uradni izpit mature lahko opravljali, ampak pod posebnimi pogoji. O tem, ali bodo necepljeni maturantje obravnavani drugače od cepljenih kolegov, zaenkrat še ni jasno.

Upoštevajmo ukrepe

Logarjeva je danes znova pozvala tudi k upoštevanju ukrepov, ki jih lahko izvajamo sami. Ukrepe je natančno predstavila in pozvala k nošenju mask tudi na prostem, predvsem v urbanih središčih, kadar ni mogoče vzdrževati ustrezne razdalje. Izpostavila je higieno rok, za katero poudarja da je prav tako zelo pomembna in uporaba razkužila, kadar si rok ne moremo umiti z milom in vodo. Potrebno je še prezračevanje prostorov, sploh, kadar se notri zadržuje več ljudi.

Testiranje srednješolcev ter osnovnošolskih otrok se še ni začelo, potrebna je namreč validacija testov.

Testiranje srednješolcev ter osnovnošolskih otrok se še ni začelo, potrebna je namreč validacija testov. Ti so zdaj že v šolah. Validacija testov se je pričela konec drugega tedna, rezultate pričakujejo konec tedna, ko bi se lahko začelo šolanje na temo odvzemov ter kasneje tudi samotestiranje.

Regije bi se v kratkem lahko odprle

Zelo verjetno bo sproščeno tudi gibanje med regijami, kot je predvideno v oranžni fazi. Tisti v rdečih regijah meja ne bodo smeli prestopati. Skladno s sprostitvami Logarjeva svari, naj bomo ob obiskih med prvomajskimi prazniki čim bolj previdni, nekatere sosednje države imajo namreč bistveno epidemiološko sliko in je zato verjetnost okužb bistveno višje.

Na epidemiološko sliko bi tako lahko vplival tudi obisk nastanitvenih kapacitet čez mejo na Hrvaškem, kjer je slika slabša, a ukrepi kljub temu dovoljujejo najem apartmajev. Ker so podatki odraz stanja pred 14. dnevi, zato Logarjeva poudarja, da bomo šele dva tedna po koncu praznikov lahko jasno vedeli, kako dobro smo upoštevali ukrepe.