Po besedah Evropske komisije je portal Airbnb, ki omogoča spletno oddajanje in najemanje nastanitev, upošteval zahteve Evropske unije in uvedel nekatere izboljšave ter spremembe. Te so sedaj v skladu s pozivom Komisije in organov EU za varstvo potrošnikov iz julija 2018.
Airbnb ustregel EU
Spremembe, ki jih uvajajo na platformi Airbnb, je pozdravila tudi komisarka za pravosodje, potrošnike in enakost spolov Věra Jourová. Kot to zapisali na uradni spletni strani Evropske komisije, je dejala:
»Ko bodo evropske državljanke in državljani letos rezervirali poletno počitniško nastanitev, bodo dobili točno to, kar vidijo. Potrošniki bodo lahko hitro in preprosto primerjali in rezervirali hotele ali nastanitev prek spleta. Lahko se bodo zanesli na to, da je cena, ki jo vidijo na strani z rezultati iskanja, tista, ki jo bodo plačali. Zelo sem zadovoljna, da je bil Airbnb pripravljen sodelovati z Evropsko komisijo in nacionalnimi organi za varstvo potrošnikov pri izboljšanju svojega delovanja. Pričakujem, da bodo podobno storile tudi druge platforme.«
Brez presenečenj ob plačilu
Med glavnimi izboljšavami Airbnb je predvsem končna cena z vsemi obveznimi stroški in pristojbinami ob iskanju nastanitve – neprijetna presenečenja dodatnih plačil se tako ne bodo več pojavljala. Sprememba je tudi jasno ločevanje med ponudbami, ki jih podajajo zasebni gostitelji in tistimi, ki jih oglašujejo podjetja. Bolj pregledna in lažje dostopna je povezava za spletno reševanje sporov z vsemi potrebnimi informacijami, urejeno pa je tudi področje povračila stroškov v izrednih primerih.
Če preko portala Airbnb oglašujete in oddajate stanovanje v turistični najem, morate dejavnost registrirati. Globa za nezakonito oddajanje nepremičnin v turistični najem namreč znaša od 400 do 30 000 evrov.
Sedaj tožite brez težav
Med novostmi je tudi možnost vložene tožbe zoper Airbnb na sodišču svoje države ter tožbe gostitelja v primerih osebne ali druge škode. Prav tako se je Airbnb zavezal, da brez predhodnega obvestila in možnosti odstopa od pogodb, ne bo enostransko spreminjal pogojev poslovanja.
Preko platforme Airbnb lahko bivate tudi v Sloveniji, za ugodnejša prenočišča vam bodo računali nekaj manj kot 20 evrov na noč.
Zgodba o uspehu tudi v Sloveniji
Začetki zgodbe podjetja Airbnb segajo v leto 2008, od takrat pa se je sloves platforme razširil skoraj po vsem svetu, prihodki pa še rastejo. Po zadnjih podatkih Airbnb uporablja več kot 150 milijonov uporabnikov, namestitve pa ponuja več kot 2,9 milijonov gostiteljev v 81 000 mestih 191 držav. Predvidevamo lahko, da na poljubno izbrano noč v Airbnb namestitvi biva približno 2 milijona ljudi. Na portalu lahko najdemo tudi kar nekaj slovenskih gostiteljev, cene namestitev pa so povsem odvisne od lokacije namestitve in njenega obsega, mogoče pa je najti tudi ugodnejše prenočišče za manj kot 20 evrov na noč.