Govorili smo s seksologinjo Vesno Jarc, sicer Mariborčanko, ki živi in dela v Ljubljani, kjer ima ambulanto kjer pacientom nudi nasvete in terapijo s področja spolnosti. Pari k njej prihajajo predvsem zaradi zmanjšanega, odsotnega poželenja in neusklajenih potreb po spolnosti ter slabe in neuspešne komunikacije med partnerjema.
Gre za terapije s pogovorom. V začetku se posveti težavam in izzivom s katerimi se pari srečujejo ter osnovnemu izobraževanju o seksualnem zdravju. »Razložim jih vaje, ki jim morajo vaditi doma: senzualna masaža, vaje dotikanja, poslušanja, vaje pri prezgodnjem izlivu, vaje sproščanja, itd.«.
Prve spremembe vidne po nekaj tednih terapij
Po nekaj tednih terapije pari ali posamezniki postanejo bolj sproščeni in pričnejo opažati prve spremembe, te pa jih motivirajo, da nadaljujejo. Čim odnos postane sproščen in zaupanje zgrajeno v tolikšni meri, da se lahko šalijo sam s sabo in med sabo, pozitivne spremembe postanejo še večje ne glede na to za kakšno težavo gre. »Velikokrat povedo, da se še niso nikoli tako odprto in iskreno pogovarjali.«.
Vsak tretji par ima težave, povezane s šibkim spolnim poželenjem
Do težav prihaja, ko bi eden od partnerjev seksal vsak dan, drugi pa enkrat tedensko ali celo manj. Posamezniki pridejo tudi zaradi težav pri erekciji in izlivu, zaradi težav z ne-doživljanjem orgazma in boleče penteracije. »Velikokrat je za težave v spalnici odgovorna pomanjkljiva komunikacija med parom,« pojasnjuje seksologinja in dodaja, da uspešna komunikacija med parom pomembna. Partnerju moramo povedati, da nam je prijetneje, če nas poljubi sem in tja, mu pokazati erogene cone.
20 odstotkov poročenih parov ima spolne odnose manj kot desetkrat letno
Dober seks je postal predpogoj za uspešno razmerje, ne pa tudi zagotovilo, da bo le-ta uspela. »Veliko večji problem je zasičenost in relativno hiter upad spolnega interesa v stalnih vezah. Najhitreje rastoči seksualni problem je ravno v pomanjkanju spolne želje oz. situacija v kateri se eden izmed partnerjev začne spolno izmikati ker izgubi spolni interes.«. Upad spolnega interesa je pogosto posledica samih težav v odnosu, ne-seksualnega konflikta med partnerjema, stresa, nezadovoljstva, eksistencialnih težav in poslabšanja zdravja. A najpogostejši vzrok je postopno odmiranje strasti in privlačnosti, na videz brez razloga.
»Seks v zvezi ni vse, lahko pa to postane, če ne funkcionira«
V odnosu je potrebno urediti tudi veliko drugih stvari, če želimo, da je spolnost uspešna. »Lahko bi rekla, da je spolnost, preizkusni kamen za kakovost celotnega partnerskega življenja. Ne gre pozabiti, da je seks sestavni del vsake zveze. Je sredstvo človeške topline in medosebnega uživanja.«. Učinkovito spolno funkcioniranje je nekaj, kar niha med obema in če želimo, da je učinkovito, morata pri njemu sodelovati oba. Vse stvari so dobre, če ostanemo njihovi gospodarji in vse slabe, če zagospodarijo z nami.
Moški pogosteje varajo zaradi pozornosti in spolnosti same, ženske pa z varanjem iščejo čustveno zadovoljstvo.
Statistike kažejo, da ima 25 odstotkov poročenih moških spolne odnose tudi zunaj zakona. Če v to vključimo še poljube ali čustveno navezanost na nekoga drugega, pa številka naraste na 45 odstotkov. Pri ženskah pa jih ima le 15 odstotkov spolne odnose zunaj zakona. Tako kot pri moških se tudi pri ženskah odstotek dvigne, ko gre za poljube in čustveno intimnosti, in sicer na 35 odstotkov. Prav tako je raziskava pokazala, da visoko izobraženi ljudje varajo manj kot njihovi nižje izobraženi vrstniki in da bodo ženske manj verjetno varale, če so odvisne od partnerjevega dohodka.
Nezvestoba ima tudi dobre strani
Običajno razmišljamo o nezvestobi kot o nečem slabem, saj pomeni zlorabo partnerjevega zaupanja, varanje, laži, izmišljene izgovore, da bi lahko šli k ljubimcu; grize vas slaba vest, posledice pa so pogosto razočaranja, prepiri in ločitev.  Vendar pa ima nezvestoba tudi dobre strani: »Nekateri ljudje so v partnerstvu  zelo srečni, vendar po nekaj letih s spolnostjo ni več tako, kot bi moralo biti. Seks je postal dolgočasen in enoličen, kar pa seveda ni nujno razlog, da bi razdrli razmerje in zato nekateri pač skočijo čez plot.«
Skok čez plot lahko da človeku informacijo, da mora nekaj nujno spremeniti: »Če ima vaš zakon srčno zaporo, jo lahko varanje sprosti.«. Prav zato je prvi korak k preprečevanju nezvestobe vzdrževanje razburljivosti in dinamike na  vseh področjih zveze, ne zgolj v spalnici. Potrudite se, da bosta s partnerjem tega deležna čim več.
Sklenete lahko seksualno pogodbo
Če želimo z nekom preživeti nekaj let ali pa celo življenje je dobro spregovoriti o tem: kje je vaša spodnja meja, kaj si zares želite in kaj v resnici potrebujete v spolnosti? Dogovor je koristen, ker že v začetku razjasni stvari. Čeprav bi se marsikdo strinjal, da tovrstne pogodbe/dogovori ubijajo spontanost, pari, ki so jo podpisali, pravijo, da je vsekakor veliko prednosti v strukturiranem načrtu in zavedanju, kaj lahko od partnerja pričakuješ.
Dogovor je koristen, ker že v samem začetku razjasni stvari npr. za kaj je kdo odgovoren in kasneje ni nepotrebnega sprenevedanja. Pomaga tudi, da par ostane koncentriran in dosleden, kajti to je vendarle napisano na papirju in ravno zaradi tega dogovor deluje stvarno in se ga partnerja zavedata.  Prav tako je napisan dogovor ohrabrujoč, ker kaže, da se je par soočil s problemom in ga želi rešiti. Nadalje pa pomaga parom, da spremljajo svoj napredek, kar jim daje pogum za naprej. Dogovor je živa stvar, ki se lahko ves čas menjuje, dopolnjuje glede na želje partnerjev, to je njuno orodje za rast znotraj odnosa.
Parom s težavami v spolnosti svetuje:
Parom predlaga, da skupaj preberejo kako knjigo na omenjeno temo in se o tem pogovarjajo. Predvsem je potrebno razumevanje, da smo ženske in moški drugačni in tako tudi dojemamo seks, saj vse doživljamo drugače. Veliko o tem si lahko preberete na njeni spletni strani www.sexovnik.si. Priporoča tudi udeležbo na Bootcampu za pare v zdravilišču Dobrna, kjer se naučijo kako si popestriti spolno življenje na zabaven in  igriv način ali pa, da si izberejo  individualne Sexovnikove počitnice, kjer se jim program prilagodi.
Se obetajo terapije tudi v Mariboru?
Zadnje čase prejema veliko povpraševanj po terapijah iz Štajerskega konca, zato razmišlja, da bi morda imela tudi enkrat tedensko terapijo in svetovanje v Mariboru. »Očitno smo Štajerci precej bolj odprti tudi na tem področju,« še ob koncu doda.