In zakaj je gin zadnje čase tako popularen? Še pred časom so ljudje z zanimanjem okušali različne viskije ali vodke, v razcvetu je tudi craft pivo, a še vedno gin drži neko titulo. “Več stvari se mora poklopiti. To gre ciklično, v 500 letni zgodovini gina ali aromatiziranih destilatov so bili zmeraj vzponi in padci. Po II. svetovni vojni je bil velik bum gina, v času prohibicije so ženske recimo pile veliko gina. Potem je spet prišel nazaj viski in potem gin in podobno nazaduje,” je povedala Majda Debevec s katero smo se pred časom pogovarjali o ginu ter njegovem nastanku.

Gin so prvi začeli proizvajati na Nizozemskem, nekje v 17. stoletju, kmalu so ga za svojega vzeli Angleži, ki so ga nato pričeli izvažati v svoje kolonije po vsem svetu. A kot je znano, so Nizozemci idejo vzeli kar iz naših krajev, saj je bil tukaj kultura sadnega žganja že precej usidrana in so tako idejo le posredovali dalje ter jo priredili. Po zgodovini hitro naprej in že se znajdemo v 21. stoletju, kjer je pitje gina že par let zelo popularno, izmišljujejo se nove mešanice, v destilarnah se z dvakratno destilacijo brinovih jagod mešajo novi okusi, nekateri lahki, suhi in klasični, spet drugi ostrejši in z zanimivimi priokusi.

Gin tonik se odlično mešata tudi visoko nad Mariborom

Visoko nad Mariborom, na pomladni terasi, se vsak četrtek mešata gin in tonik. In to ne čisto navadna gin in tonik, obiskovalci imajo na izbiro kar 50 ginov in 15 tonikov po imenom Gin O’teka. Spretni natakarji in kreatorji pijačo uspešno mešajo z zanimivimi dodatki od kandiranega ananasa, češnjevega paradižnika z rožmarinom, cimetom do kumaric.

Vsak gin, ki je skrbno izbran ter ponavadi obiskovalcem nedosegljiv v lokalnih trgovinah, se pripravi drugače, a skupna jim je ena točka. Led. Gre za posebej mehčan led, ki teče čez marmor, katerega posebnost je bolj počasno topljenje v sami pijači, kar pomeni, da pijačo hladi, ne naredi pa je skozi čas pretirano vodene.

Gini, katerih imena niso tako poznana, kot so Tanqueray, Beefeater ali Hendrick’s, se sedaj točijo na terasi lokala Luft. Kmalu si želijo odpreti tudi Gin shop, kjer bi lahko po pokušini obiskovalci gine tudi kupili v njihovi trgovini, saj so gini, kot so poudarili edinstveni na slovenskem trgu in praktično nemogoči za kupiti v trgovini, ponujajo tudi nenavadne gine, ki so starani v rumovih sodih ali drugih sodih, ki ginu dodajo prav posebno sadno noto. Že sedaj pa v lokalu ponujajo možnost nakupa Gin to-go, škatlo, v kateri dobimo majhen 2dcl gina, dva tonika in začimbo ter ju lahko zmešamo doma. V kratkem bi se naj v Mariboru zgodil tudi gin vikend, na katerem bi se predstavili vsi, ki so z ginom kakorkoli povezani. Po vseh napovedih pa bo trend gina ostal še vsaj dve ali tri leta.