Slovensko gospodarsko dogajanje je letos dodobra zaznamoval projekt Magna na območju Hoč. Gre za doslej največjo tujo investicijo v Sloveniji, za katero bo poskrbela avstrijsko-kanadska avtomobilska multinacionalka Magna International. Pot do začetka naložbe je bila za vse deležnike naporna, a je prinesla pomembne izkušnje za prihodnost.
Kot so za STA pojasnili v Magni, je zdaj gradnja že v polnem teku. Konstrukcija objekta z zunanjimi zidovi in streho bo zgrajena še pred božičem, kar je po zaslugi dobrih vremenskih razmer celo teden ali dva pred načrti. Kmalu zatem bodo začeli nameščati stroje in opremo, tako da naj bi novo tovarno zagnali v letu dni.
“Montaža opreme bo potekala v drugi četrtini prihodnjega leta, v zadnji četrtini leta 2018 bo sledil zagon, začetek serijske proizvodnje pa načrtujemo v prvi četrtini leta 2019,” so pojasnili v Magni. Trenutno sestavljajo ekipo delavcev za serijsko proizvodnjo, odprti so tudi že razpisi za več ključnih delovnih mest v proizvodnji.
Magna kot dobra osnova za podobne bodoče projekte
Na gospodarskem ministrstvu poudarjajo, da je projekt Magna tudi v tujino poslal signal, da ima Slovenija posluh za potrebe tako lokalnih skupnosti kot tudi podjetij. Zato lahko ta projekt služi kot dobra osnova za bodoče projekte teh razsežnosti, so dodali. Ob tem so za STA poudarili, da je bila časovnica zastavljena zelo smelo, saj je šlo za strokovno zahtevne postopke in prvo večjo “greenfield” investicijo v Sloveniji, pri kateri so začeli praktično z ničte točke.
S prvo fazo tudi za državo in občino Hoče Slivnica zgodba še ni zaključena, saj že potekajo nadaljnje aktivnosti za drugo fazo. Predvsem gre za nakup zemljišč s strani občine in pogovore z drugimi občinami o zagotavljanju nadomestnih zemljišč, ki jih bodo spremenili v kmetijska. Ker na tem območju ni več veliko možnosti poseka gozdov, možnosti iščejo na Kočevskem, kjer so že izkazali zanimanje, nekaj malega so ponudili tudi v sosednjih Račah.
Vlada pa že nekaj čas obljublja tudi sistemski zakon, ki bo v prihodnje podobne projekte olajšal tako za domače kot tuje investitorje. Predlog zakona o spodbujanju investicij so že posredovali v državni zbor, ki ga bo po rednem zakonodajnem postopku predvidoma obravnaval februarja.
STA