Visokošolski strokovni študijski program 1. stopnje Tehnologije tekstilnega oblikovanja je 3 letni študij. Sestavljata ga dve smeri in sicer Oblikovanje in razvoj izdelka ter Materiali in tekstilne tehnologije. Prvi letnik, ki se izvaja za obe smeri skupaj, ponuja študentom osnovna znanja iz področij oblikovanja, materialov, osnovnih naravoslovnih ved, informatike ter študente ozavešča o številnih ekoloških izzivih.
V visokošolski strokovni študijski program 1. stopnje Tehnologije tekstilnega oblikovanja se lahko vpiše:
- kdor je opravil poklicno maturo,
- kdor je opravil splošno maturo v kateremkoli srednješolskem programu.
Mnenja študentov o študiju
Glede na pripovedovanja naših študentov, zakaj študirajo pri nas, naj navedemo nekaj njihovih misli:
– Vsak dan se z veseljem odpravim na faks, kjer se vsak dan naučim nekaj novega in uporabnega za življenje.
– V študijsko delo lahko vključujem veliko lastnega izražanja, znotraj zanimivih tem in projektov. Spoznaš mnogo novih ljudi, ki svoje znanje prenašajo na študente.
– Na fakulteti mi je najbolj všeč, da imamo priložnost sodelovati pri različnih projektih in se preizkušati na različnih področjih. Če bi se vpisovala ponovno, ne bi spremenila svoje odločitve.
– Na obzorju so razni projekti, aktivnosti v sklopu študija in tudi možnosti zaposlitve se že pojavljajo.
Študentje se v veliki meri vključujejo v Študentske inovativne projekte za družbeno korist ter v projekte »Po kreativni poti do praktičnega znanja« kjer z različnimi Slovenskimi partnerji proučujejo razvoj novih oblačil za paraplegike, možnost recikliranja tekstilnih materialov, pripravljajo funkcionalne materiale ipd.
Zakaj študirati na Študijskem programu Tehnologije tekstilnega oblikovanja?
- Zato, ker so bile vodilne ideje pri snovanju študijskega programa razvijanje študentove ustvarjalnosti in sposobnosti fleksibilnega povezovanja ter uporabe znanj z različnih področij materialov, tekstilstva in oblikovanja.
- Ker ustvarjamo sodobne evropske inženirje oblikovanja in tekstilnih materialov ter tehnologij, ki so se po končanem študiju sposobni vključiti v delo v gospodarstvu in negospodarstvu, doma in po svetu.
- Ker imajo naši študentje po končanem študiju velike možnosti za dobro zaposlitev, saj se povpraševanje po naših kadrih iz gospodarstva močno povečuje tako doma kot v tujini.
- Ker so naši študentje eni redkih diplomantov, ki imajo pridobljena znanja iz področja sodobnih oblikovalskih, inženirskih in tehnoloških področij.
Oblikovanje in razvoj izdelkov
Študentje, ki študirajo na smeri Oblikovanje in razvoj izdelkov pridobijo znanja s poudarki na oblikovanju, modeliranju in tehnologijah, ki podpirajo realizacijo izdelkov. Svoja dela in kreacije, ki jih razvijajo med študijem in v okviru številnih projektov predstavljajo na razstavah in modnih revijah. Udeležujejo se dogodkov v Pokrajinskem muzeju Maribor na modni reviji Moda in mladi, kot tudi na tematskih razstavah v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani, v Muzeju NOB Maribor, ter na Expo 2015 v Milanu.
Vsako leto zaključna dela študentov razstavljamo na modnih revijah, razstavah ter predstavitvah, vezanih na partnerje v projektih.
Posebej ponosni smo na projekt , ki smo ga izpeljali z gospodarstvom, razvili in oblikovali smo obutev za podjetje Alpina. Razstava obutev z naslovom Bosi. Obuti. Sezuti. je na ogled v Slovenskem etnografskem muzeju. Na Mesecu oblikovanja v Ljubljani, študentje vsako leto prejmejo priznanja za perspektivne na področju oblikovanja, kar jim predstavlja veliko motivacijo za nadaljnje delo.
Utrinki z razstave na Mesecu oblikovanja v Ljubljani, kjer so študenti prejeli tudi Slovensko nagrado za perspektivne na področju oblikovanja in izbran model obutve, ki je bil proizveden za prodajna mesta
Materiali in tekstilne tehnologije
Na smeri Materiali in tekstilne tehnologije je poudarek na študiju tekstilnih surovin, lastnosti materialov, novih naprednih materialov in tehnologij. To nadalje omogoča razumevanje področij tekstilnih tehnologij (konstrukcije prej, tkanin, pletiv, netkanih tekstilij, barvanja in aretiranja tekstilij) ter metod preizkušanja tekstilnih materialov. Študentje poleg predavanj in vaj sodelujejo pri izvajanju številnih študentskih in raziskovalnih projektov. Pri delu na projektih se seznanijo s timskim in interdisciplinarnim delom na širokem področju raziskovanja, ki zajema ne samo tekstilne materiale temveč širša področja izdelave tehničnih materialov in njihovo uporabo.
Nekaj projektov pri katerih so sodelovali tudi študentje:
ARRS projekt Znanje za varnost in mir, Izdelava nove uniforme za Slovenskega vojaka, ki zagotavlja varovanja (mimikrijo):
EU projekt Foof4Future, razvoj funkcionalnih živil:
EU projekt CEL.KROG, zavrženi potenciali biomase:
EU projekt Resyntex, uporaba odpadnega tekstila za pripravo novih plastičnih izdelkov: