Ali tudi vi včasih vidite svojega psa, kadar spi, kako prične trzati s tacami ali pa celo premikati vse štiri, skoraj tako, kot da bi tekel? Kuža takrat sanja. Tudi če si znanstveniki še niso enotni, kaj je pravzaprav prava funkcija sanjanja , ali je to le podoživljanje vsakodnevnih dogodkov ali imajo kakšen simbolni pomen, naj bi bilo le-to potrebno za normalno procesiranje podatkov in njihovo shranjevanje v spomin. Psi mislijo in imajo spomin. In njihov spomin prav tako potrebuje razvrščanje in shranjevanje, prav tako kot naš.

Majhni psi sanjajo vsakih deset minut

Vsi psi pa ne sanjajo enako. Majhni psi lahko sanjajo vsakih deset minut, veliki psi pa lahko sanjajo na eno uro.  Dokazano je torej, da manjši psi pogosteje sanjajo kot večji , pogosteje pa sanjajo tudi mladički.  Slednje dejstvo neposredno povezujejo z dejstvom, da mladički v svojih možganih obdelujejo velike količine na novo pridobljenih izkušenj, intenzivneje doživljajo svoje okolje v prvih mesecih življenja in s tem tudi njihovi možgani intenzivneje procesirajo njihovo dnevno dogajanje med spanjem.

Psi zanjajo na zelo podoben način kot ljudje, vendar vsebinsko bistveno manj zahtevno, saj  gre psi psih predvsem za ponavljanje vsakodnevnih aktivnosti, kot so igra, lov, prehranjevanje ter druženje s psi in človekom.