Enotni imenovalec vseh pobud v Mariboru so že leta socialne stiske. Ljudem v Mariboru se najštevilčnejše krši pravica do dela. Varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer je zaskrbela skoraj 19-odstotna brezposelnost, prav tako pa beg ljudi za kruhom preko meje v Avstrijo, ki spreminja razvoj mesta in vzdušje v njem.
Kot nam je dejala, je zato pozvala državo, naj poskrbi za Maribor in naj najbolj odgovorni obiščejo mesto, se seznanijo z razmerami in naredijo načrt za rešitev: »Država mora postaviti pogoje za uresničevanje pravice dela in proste izbire zaposlitve, do pravičnih in zadovoljivih delovnih pogojev in do varstva pred brezposelnostjo, kot določa Splošna deklaracija človekovih pravic.«.
Pohvala mestu
Varuhinja je pohvalila skrb mesta za ranljive skupine, invalide, otroke, ob tem pa opozorila, da samo ta oblika prijaznosti do njih ni dovolj, če jim družine v stiskah ob prejemanju socialnih transferjev ne zmorejo nuditi primerne varnosti. Za to pa potrebujejo najprej delo. Prav tako je pohvalila načrt mesta na področju stanovanjske politike ter javno blagajno, kjer lahko ljudje položnice plačujejo brez dodatnih stroškov.
Razvojna ogroženost je velika, je ocenila varuhinja, zato bi, kot meni župan, morala država poskrbeti za več finančnih sredstev. Nevladne organizacije in civilna družba so lahko v veliko pomoč ljudem v mestu, vendar je tudi njim treba zagotoviti sistematično financiranje, ocenjuje varuhinja.
Lani v Mariboru velik odziv
Letos načrtujejo poslovanje v Mariboru 9. novembra. Poslovanje je oblika dela Varuha, ko se varuhinja s svojo ekipo odpravi v določen kraj v Sloveniji in v kraju samem pomaga ljudem pri uresničevanju njihovih pravic. Preteklo leto je bil v Mariboru največji odziv, opravili so kar 51 pogovorov s pobudniki.