V UKC Maribor so kot prvi v Sloveniji uvedli metodo laparoskopske odstranitve želodca in bezgavk. Danes je dr. Tomaž Jagrič, dr. med. iz Oddelka za abdominalno in splošno kirurgijo pojasnil, da je žlezni rak oz. rak sluznice želodca šesta najpogostejša oblika raka pri moških in sedma pri ženskah. Letno v UKC beležijo okoli 500 pacientov s to boleznijo.
Bolezen je mogoče ozdraviti, a le če se oboleli želodec odstrani skupaj z vsemi bezgavkami v okolici želodca.
Laparoskopsko luščenje obolelih bezgavk od žil in odstranitev dela želodca za zdravnike predstavlja velik izziv. Dr. Jagrič je sicer edini kirurg v Sloveniji, ki s svojo ekipo opravlja tovrstne posege, ki so zelo zahtevni, zato jih po svetu izvaja le malo onkoloških kirurgov. V mariborski bolnišnici so do sedaj izvedli šest tovrstnih operacij.
Prva laparoskopska odstranitev želodca in bezgavk na bolniku, ki je zbolel za rakom, opravljena 8. maja v UKC Maribor.
Dosedanje izkušnje kažejo, da bolniki po operaciji veliko hitreje okrevajo, iz bolnice so odpuščeni 6. dan in ne 10. kot je sicer praksa. Prav tako potrebujejo manj protibolečinskih zdravil, hitreje se vrnejo v aktivno življenje, okrevanje prebavne funkcije je hitrejše in nazadnje je boljši tudi sam estetski videz. Operacija, pri kateri je občutno manj zapletov, traja približno štiri ure in je primerna le za paciente z zgodnjo obliko raka. »Gre za manj obsežen in bolj prijazen poseg za pacienta,« še dodaja Jagrič.
Lokalno