Projekt »Zahodna obvoznica Maribor (Streliška – Kardeljeva)«, imenovan tudi »mariborska južna obvozna cesta«, je v zadnjih letih težko pričakovan, saj ga mesto Maribor še kako potrebuje. Kot kaže zadeve tečejo v pravo smer, vsaj tako se da sklepati iz odgovorov Direkcije RS za infrastrukturo, ki vodi  projekt.

Na šestih kilometrih tri odseki

Investicijski projekt namreč zajema novogradnjo od zaključka zahodne obvozne ceste na Streliški cesti, katere investitor je bil DARS, preko hitre ceste Hoče – Maribor do priključka na avtocesto v skupni dolžini ca. 6 kilometrov. Razdeljena je na tri odseke:

1. Odsek – Streliška – Kardeljeva
2. Odsek – Kardeljeva – Tržaška in
3. Odesk – Tržaška preko železniške proge do AC s priključkom pri Rogozi

Prihodnje leto priprava razpisa za izvajalca?

“Trenutno se rešujejo pravno-premoženjske zadeve (odkupi zemljišč, objektov, itd). V kolikor bodo v proračunu 2020 in 2021 zagotovljena potrebna finančna sredstva za gradnjo, bi v drugi polovici 2019 lahko pristopili k pripravi razpisa za izbor izvajalca gradbenih del,” so pojasnili na Direkciji RS za infrastrukturo (DRSI).

Na prvem odseku so se tako letos pričeli odkupi zemljišč in objektov,  v drugi polovici leta 2019 sledi pridobitev gradbenega dovoljenja za izvedbo gradbenih del na prvem odseku. V kolikor bodo v proračunu za leto 2020 in 2021 zagotovljena finančna sredstva, bo mogoče objaviti razpis za izvedbo gradbenih del in z njimi tudi pričeti, so pred časom pojasnili na DRSI.

Za drugi in tretji odsek je bila septembra lani sklenjena pogodba za izdelavo DPN za navezovalno cesto, zahodno obvoznico Maribor (na odseku Kardeljeva-AC Slivnica-Pesnica). Za izdelavo idejnega projekta (IDP) je pogodba podpisana. Rok za izdelavo idejnega projekta je konec letošnjega leta. Ko bodo izdelane vse strokovne podlage, bo sledila javna razgrnitev.

Vrednost celotnega projekta krepko čez 100 milijonov evrov

Predvidoma v letu 2020 bo izdelan DPN in podan predlog vladi za sprejem prostorskega akta. Direkcija ima v letu 2018 zagotovljena sredstva za pridobivanje zemljišč oziroma nepremičnin na prvi etapi in izdelavo DPN za drugo in tretjo etapo.

Po sprejetju DPN sledijo ostale aktivnosti:
– naročilo in izdelava PGD/PZI,
– recenzija izdelanega PGD in PZI ter revizija projektov objektov,
– izdelava investicijskega programa,
– odkupi zemljišč,
– pridobitev gradbenega dovoljenja,
– izvedba gradbenih del,
– zaključek investicije.

Vse naštete aktivnosti bodo izvajane po etapah, celotna investicija pa je vredna okoli 112 milijona evrov.