Direktor mariborskega komunalnega podjetja Nigrad Marko Žula je danes zavrnil obtožbe, da so elaborat odvajanja odpadne vode, ki predvideva dvig cen komunalnih položnic, pripravili nestrokovno in s številnimi napakami. Kot je zagotovil, v njem ni nobene napake, je pa prišlo do njih v neobvezujoči priloženi tabeli, kar so pravočasno popravili.
Žula na novinarski konferenci predstavil podrobnosti
Prvi mož Nigrada je na današnji novinarski konferenci mariborske občine pred četrtkovo sejo mestnega sveta, na katerih bo ena najbolj vročih točk prav načrtovani dvig cen na račun odvajanja odpadne vode in omrežnine, pojasnil nekaj podrobnosti. V svetniških skupinah LPR in SMC so namreč v torek opozorili na po njihovem pretiran dvig omrežnine, saj naj bi cena vidno odstopala od tiste v Celju in Ljubljani.
“V omenjenih opozicijskih svetniških skupinah očitno napačno obveščeni”
Cena omrežnine bi v Mariboru v skladu s predlogom znašala 0,444 evra, medtem ko je ta po mnenju opozicije v Ljubljani 0,163, v Celju pa 0,132 evra. Žula zatrjuje, da to ne drži in so bili v omenjenih opozicijskih svetniških skupinah očitno napačno obveščeni. Tako je iz elaborata celjske družbe Vo-Ka razvidno, da je za letos predvidena cena omrežnine 0,301, v Ljubljani pa je cena dejansko okoli 0,17 evra, a imajo zato v prestolnici uvedeno tudi dajatev za padavinske vode.
Zavarovanje dražje zaradi večjih tveganj
“V Mariboru smo predolgo čakali s cenami, zato zaradi nizkega standarda vzdrževanja zdaj sistem propada precej bolj hitro kot v kakšnem drugem mestu. Zaradi večjih tveganj je dražje tudi zavarovanje,” je dejal Žula in pojasnil, da stroški Nigrada na sicer skupni položnici znašajo vsega 9,5 odstotka celotne vsote, vse ostalo se deli med druge, predvsem na račun upravljavca čistilne naprave in ekološke takse.
Cene nespremenjene od leta 2004
Čeprav je v zadnjih letih prišlo do občutnega zvišanja cen energentov, ima Nigrad po njegovem cene nespremenjene že od leta 2004, zato so za preživetje doslej morali zniževati standarde vzdrževanja. Nujno povišanje cen po njegovih zagotovilih pomeni 3,5 evra višjo položnico za povprečno družinsko hišo, za stanovanja v blokih je ta številka še manjša.
Cene na gradbenem trgu zelo nizke
Žula je tudi zavrnil obtožbe, da Nigradovo poslovanje trpi, ker se ne prijavljajo na razpise, saj so letos oddali 406 prijav na razpise in različna povpraševanja za ponudbe. Kot je povedal, so bili za zdaj uspešni pri šestih prijavah, ob tem pa dodal, da so cene na gradbenem trgu trenutno zelo nizke, še dosti slabše kot lani, kar je po njegovem tudi posledica dejstva, da v novi finančni perspektivi ni več evropskega denarja za infrastrukturne projekte.
Dokončanje kanalizacijskega sistema nujna
Vodja mestnega urada za komunalo Vili Eisenhut je ob tem znova poudaril nujnost dokončanja kanalizacijskega sistema, saj jim sicer sledi nova denarna kazen inšpekcije. Za to pa so potrebna sredstva, ki jih je deloma mogoče črpati iz omrežnine, deloma pa iz drugih virov.
“V zadnjih dveh letih smo namesto načrtovanih 102 kilometrov kanalizacije posneli le okoli 12 kilometrov, zato danes ne vemo, kje nas čaka poškodba cevi, ki lahko že jutri povzroči porušitev, luknjo na cesti, zaprtje ceste, sanacijo in težave,” je dejal Eisenhut in spomnil tudi na to, da je mestna občina od januarja letos, ko je izšla uredba o odvajanju odpadnih voda, skupaj z izvajalcem odgovorna za kanalizacijski sistem.
Nenazadnje je tudi mestni svet pred časom sprejel akcijski načrt za ureditev okoli 70 kilometrov še manjkajočega kanalizacijskega sistema, je še dejal Eisenhut in opozoril, da jih na to ne opozarja le država, pač pa tudi Bruselj.
STA
MORDA VAS ZANIMA TUDI: LPR: Pozivamo k odstopu direktorja Nigrada Marka Žulo
Lokalno