V mariborskem zdravstvenem domu so junija začeli izvajati nov program farmacevtskega svetovanja za kakovostno predpisovanje zdravil, ki ga postopno uvajajo v slovenskem osnovnem zdravstvu. Bolnikom z večjo količino zdravil bodo strokovnjaki v sodelovanju z osebnimi zdravniki pomagali do čim boljše terapije.
Farmakoterapijske pregledi
V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor so tako v sodelovanju z zavodom Lekarne Maribor začeli izvajati farmakoterapijske preglede s strani specialistov klinične oz. lekarniške farmacije. V ambulanti, ki deluje od ponedeljka do petka dopoldne, v osrednji enoti zdravstvenega doma v Ulici talcev delata dva magistra farmacije specialista, ki sta pridobila ustrezne kvalifikacije za delo farmacevtskega svetovalca.
“V sklopu te dejavnosti klinična farmacevta v posameznih ambulantah in socialno-varstvenih zavodih izvajata farmakoterapijske preglede pri pacientih, katerih število predpisanih rednih zdravil presega pet do deset zdravil, ali pri pacientih, ki imajo zaradi določene terapije stranske učinke oziroma terapija ne dosega želenih učinkov,” je pojasnil direktor zdravstvenega doma Jernej Završnik.
Bolnika napoti osebni zdravnik
K farmacevtu svetovalcu napoti bolnika osebni zdravnik, s katerim ima organizirane skupne sestanke kakovostnega predpisovanja zdravil. Bolnike pred samim farmakoterapijskim pregledom pokliče in osebni zdravnik jim razloži, čemu so ti pregledi namenjeni.
Kartoteke bolnikov od osebnega zdravnika pošljejo z interno pošto do kliničnih farmacevtov. Pri tem je namreč pomembno, da se farmacevtski svetovalec lahko z bolnikom tudi pogovori in da ima dostop do bolnikove zdravstvene dokumentacije. Po pregledu kartoteke vrnejo v ambulanto osebnega zdravnika.
V mariborski regiji imajo 1493 bolnikov, ki prejmejo več kot deset zdravil
Farmacevt svetovalec nato izda mnenje, ki ga pošlje le osebnemu zdravniku in z bolnikom o njem ne razpravlja. Po prejemu pisnega izvida farmakoterapijskega pregleda osebni zdravnik glede na poznavanje bolnika in svojo klinično presojo v dogovoru z bolnikom izvede spremembe: prilagodi odmerke in čas jemanja zdravil, zamenja ali ukine zdravila. Če pride do nejasnosti ali različnih mnenj, se dodatno posvetuje s farmacevtskim svetovalcem.
V omenjenem zdravstvenem domu imajo v mariborski regiji 1493 bolnikov, ki prejmejo več kot deset zdravil, in 10.775 bolnikov, ki prejmejo več kot pet zdravil dnevno.
STA