Tudi v Mariboru, tako kot drugod po Sloveniji in v svetu, se z neplodnostjo bori približno vsak šesti par. Medicina je napredovala, veliko neplodnosti odpravijo s hormonsko terapijo, znotraj ali zunajtelesno oploditvijo spolnih celic. Kaj pa če spolne celice niso primerne? Obstaja rešitev – darovalčeva spolna celica.

Postopke oploditve z biomedicinsko pomočjo z darovanimi spolnimi celicami priporočajo parom, v katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati. Govorili smo s predstojnikom Oddelka za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo, izred. prof. Milanom Reljičem, dr. med..

Darovalk in darovalcev močno primanjkuje

Tako darovalcev semena kot darovalk jajčnih celic močno primanjkuje, saj se za darovaje odloči le nekaj posameznikov letno. Kot pove Reljič, samo v UKC Maribor čaka na seme darovalcev 25 parov, na jajčne celice pa 24 parov. Tako je čakalna doba za postopke OBMP z darovanimi spolnimi celicami nepredvidljivo dolga in odvisna od prihoda darovalcev.

Veliko parov se odloči za zdravljenje v tujini

Pare, ki potrebujejo postopke z darovanimi jajčnimi celicami seznanijo s čakalnimi dobami in možnostmi zdravljenja doma in v tujini. Sami si nato izberejo center v katerem se želijo zdraviti.  »Tudi če se odločijo za zdravljenje v tujini pa jim pri tem pomagamo, saj lahko nekatere preiskave v teh postopkih opravijo v naši ustanovi.«

Kdo je primeren za darovalca spolnih celic?

Reljič pojasni, da so za darovalce spolnih celic primerni zdravi posamezniki, ki ne sodijo v skupino s povečanim tveganjem za spolno prenosljive bolezni in niso nosilci dednih bolezni. Obstaja tudi starostna omejitev in sicer pri ženskah 18-35 let in pri moških 18-55 let. »Pred darovanjem opravimo razgovor in dajalce seznanimo z zakonskimi določili in potekom darovanja. Povprašamo jih o zdravstvenem stanju in družinskih dednih boleznih ter si zabeležimo njihove značilnosti, kot so  telesna teža, višina, konstitucija, barva oči in polti.«

Takšen je postopek…

Nato sledijo krvne preiskave za določanje krvne skupine, Rh faktorja in testiranje na spolno prenosljive bolezni. »Moški odda vzorec semena in če je ta primeren ga zamrznemo. Jajčne celice vzamemo direktno iz jajčnika z ultrazvočno vodeno punkcijo po večdnevnem spodbujanju rasti foliklov z zdravili,« opisuje. Jajčne celice zamrznejo ali oplodijo s semenom moškega iz prejemnega para. Tudi tako nastale zarodke zamrznejo. Zamrznjene spolne celice in zarodke lahko uporabijo le, če so krvni testi darovalcev na spolno prenosljivih bolezni negativni tudi čez 6 mesecev. Darovanje je anonimno, podatkov, ki bi omogočili identifikacijo, pa ne smejo razkriti ne prejemnikom ne darovalcem spolnih celic.

»Darovanje spolnih celic življenje ustvarja«

»Čeprav odločitev o darovanju spolnih celic ni enostavna,  pa svetujem vsem, ki se o tem odločajo, naj pomislijo na par, ki mu s tem altruističnim dejanjem pomagajo uresničiti življenjske sanje. Kajti, če velja, da darovanje krvi rešuje življenja, lahko trdimo, da darovanje spolnih celic življenja ustvarja,« pove ob koncu predstojnik Oddelka za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo.

Za informacije ali za posvet o darovanju spolnih celic lahko pokličete na Oddelek za reproduktivno medicino in gin. endokrinologijo, UKC Maribor na telefonsko številko 02 321 24 62 ali pišete na elektronski naslov: [email protected] .