Novembra so policisti Policijskih postaj (PP) Maribor I in Maribor II prejeli več prijav o nagovarjanju mladoletnih oseb.
Neljubi dogodki so si sledili kar tri dni zapored
9. novembra letos so bili na Policijski upravi (PU) Maribor obveščeni o tem, da naj bi na območju PP Maribor II (območje Limbuša) neznanca nagovarjala mimoidočo mladoletno osebo in jo povabila v osebni avtomobil. Policisti so intenzivno preverjali okoliščine dogodka. Z zbiranjem obvestil v predmetni zadevi policisti doslej niso ugotovili znakov kaznivega dejanja oziroma prekrška, so za nas pojasnili na PU Maribor.
O tem, da naj bi neznani moški v črnem kombi vozilu na območju Kamnice nagovarjal učenko osnovne šole, so bili policisti PP Maribor I obveščeni 15. novembra.
Le dan kasneje, torej 16. novembra, so bili mariborski policisti obveščeni o tem, da naj bi moški srednjih let ob črnem kombiju, v bližini Osnovne šole Bojana Ilicha v Mariboru nagovoril učenko in ji ponudil bonbone. “Učenka se ni odzvala in je o dogodku obvestila družinske člane,” so dodali na policiji.
O podobnem dogodku so bili obveščeni tudi 17. novembra, ko naj bi moški v temnem kombi vozilu na Kajuhovi ulici v Mariboru nagovoril učenca in mu ponudil bonbone. Učenec se ni odzval, odšel je proti domu, o dogodku pa obvestil družino.
“V navedenih primerih policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil, doslej pa v zvezi s tem niso ugotovili elementov prekrška ali kaznivega dejanja. Zaradi zaščite interesov mladoletnih oseb dodatnih informacij o tem ne moremo posredovati,” so zatrdili na PU Maribor.
Policija je takoj ukrepala in vsak primer obravnava individualno
Policisti so se v vseh navedenih primerih nemudoma odzvali in okrepili svojo prisotnost v okolici šol.
“Policisti se sicer v vseh tovrstnih primerih nemudoma odzovemo, zberemo prve informacije in zadevo spremljamo, predvsem v smeri identifikacije oseb in ugotavljanja namena. Vsak primer se obravnava individualno. Podrobna in natančna preiskava primera policiste usmerja k ugotovitvam, ali gre v posameznem primeru za kaznivo dejanje in katero kaznivo dejanje sploh,” so za nas dodatno pojasnili na mariborski policijski upravi.
Vse potrebne in pomembne informacije pridobivajo tudi s strani oseb, ki bi lahko podale konkretne opise dejanj, podale opise oseb in podobno: “In prav zato policija apelira na javnost, da so za uspešno preiskavo dejanja pomembne tudi osebe, ki so se zadrževale na kraju dejanja, ‘videle in slišale’ ali celo pomagale otroku. Odrasli naj se ne umikajo v anonimno prijavljanje ali anonimno podajanje relevantnih informacij, temveč naj s svojo aktivno vlogo postanejo ‘glas otroka’. Od izsledkov policijske preiskave je odvisno tudi, kakšen bo ukrep policije (npr. podana kazenska ovadba, policijsko pridržanje.”
Pomembno vlogo imajo starši
Varnost je ena izmed dobrin, o katerih morajo starši otroka učiti in usmerjati ves čas. To učenje ne sme potekati, ko so pod vtisom medijskih ali drugih objav o posameznih dogodkih. Pogovor mora biti sproščujoč in naravnan v smeri pravilnega reagiranja v primerih, ko se otrok počuti ogroženega.
To je vredno upoštevati
Pomembno je tudi, da je policija takoj obveščena in da stečejo postopki za zaščito otrok ne glede na to, ali se kasneje izkaže, da je do dogodka prišlo ali ne. “O dogodku naj takoj obvestijo svoje starše ali druge odrasle osebe. V javnosti naj ‘stopijo vstran’, pokličejo svojega starša, pristopijo do drugega odraslega ki je v bližini in prosijo za pomoč. Starši naj skupaj z otroki ugotovijo, kjer so za otroka ‘varne točke’, kot je na primer varna točka Unicef, policist, policijska postaja, zdravstveni dom“.
Če neznanec otroka ogovarja v okolici vzgojno izobraževalnih ustanov (VIZ) naj otrok odide v vrtec, šolo in naj se o dogodku zaupa delavcem vzgojno izobraževalne ustanove. VIZ naj o dejanju seznani starše in policijo ter v nadaljevanju o dejanju seznani ostale strokovne delavce, starše otrok kot otroke same.
Delo z otroki naj temelji na osveščanju in ozaveščanju ter odzivanju.
Napačne informacije lahko širijo strah in paniko
Vsako ogovarjanje sicer še ne pomeni zlonamernega ogovarjanja (npr. nekdo sprašuje za pot ali sprašuje po konkretni osebi … ), nikakor pa tudi v teh primerih otroci naj ne prisedejo v vozilo, da bi na primer pokazali pot.
“Policisti se pogosto srečujemo z dezinformacijami, z informacijami, ki potekajo po načelu od osebe do osebe ali komentiranje dogodkov, ki niso preverjeni. Takšne informacije ali njihovo širjenje med ljudmi povzročajo paniko, nesigurnost in strah,” so pojasnili na PU Maribor.
Pomembno je, da se takoj obvesti policijo na 113 in ne šele po dnevu ali dveh, četudi osebe (ali njihovi najbližji) niso neposredno udeležene in se ob prijavi to tudi pojasni. Ostale okoliščine bodo preverili policisti.