Zadnji petek v septembru bodo v sedmih slovenskih krajih potekali različni dogodki v sklopu Noči raziskovalcev, katere namen je med mladimi promovirati poklic raziskovalca oz. znanstvenika. Slovenski znanstveniki predstavljajo velik potencial za našo državo, ki pa ga pogosto ne znamo izkoristiti in se zato soočamo z begom možganov, meni rektor mariborske univerze Igor Tičar.

V projekt vključenih več univerz

Noč raziskovalcev je del projekta Znanost za življenje, ki ga financira Evropska komisija, za izvedbo dogodka v letošnjem in prihodnjem letu v Sloveniji pa so izbrali konzorcij z Univerzo v Mariboru kot vodilnim partnerjem. V projekt so vključeni še Univerza na Primorskem in Univerza v Novi Gorici, Nacionalni inštitut za biologijo in Gimnazija Franca Miklošiča iz Ljutomera.

V konzorciju so posebej veseli, da se je v projekt vključila tudi srednja šola, saj je dogodek v prvi vrsti namenjen prav dijakom.

Najpomembnejši dogodek na tem področju v Sloveniji

Noč raziskovalcev se bo odvila v petek, 30. septembra, v Ljutomeru, Mariboru, Brežicah, Kopru, Izoli, Novi Gorici in Ljubljani, kjer se bodo na različnih lokacijah skozi ves dan zvrstili številni dogodki, od praktičnih prikazov in poskusov do projekcij, predavanj in okroglih miz. K sodelovanju so privabili še številne organizacije, ki bodo tudi gostile dogodke. Tako bo denimo v Kopru Noč raziskovalcev gostovala tudi v tamkajšnjem centru eksperimentov, pokrajinskem muzeju in osrednji knjižnici.

Rektor mariborske univerze Igor Tičar je na današnji novinarski konferenci poudaril, da gre za enega najpomembnejših dogodkov v Sloveniji na tem področju. “Znanost ustvarja nove produkte in delovna mesta ter je gibalo razvoja,” je dodal.

Imamo velik znanstveni potencial, ki ga ne znamo izkoristiti

Govorci so se strinjali, da slovenski šolski sistem daje primerno znanje in da imamo velik znanstveni potencial, ki pa ga ne znamo izkoristiti. Tako je Tičar opozoril, kako zelo si moramo prizadevati, da prodorni mladi potencialni raziskovalci ne bodo odhajali v tujino.

STA