Participativni proračun je način razporejanja dela proračunskih sredstev na način, da o njihovi porabi odločajo občani sami. Občani lahko sami določijo, katere investicije so v skupnosti najnujnejše in kako želijo prispevati k izboljšanju kakovosti življenja v občini.
“Vsi občani, starejši od 15 let, imate priložnost sodelovati pri predlaganju, izboru, izvedbi in vzdrževanju projektov, ki jih boste izbrali. Zaradi različnih potreb, želja in pobud smo se odločili, da se bodo predlogi zbirali in sprejemali po volilnih enotah, ” so sporočili iz benediške občinske uprave.
Prva volilna enota obsega del naselja Benedikt, ki zajema naslednje ulice: Benediški vrh, Breznikova cesta, Cankarjeva ulica, Cvetlična ulica, Čolnikov trg, Drvanjska cesta, Lovska cesta, Mariborska cesta, Nasipna ulica, Prešernova ulica, Radgonska cesta, Slatinska cesta, Strma ulica, Šolska ulica, Trubarjeva ulica, Vinogradniška pot in Vrtna ulica. Druga volilna enota obsega območja naselij: Drvanja, Ihova, Spodnja Bačkova, Spodnja Ročica in Trstenik. Tretja volilna enota obsega območja naselij: Ločki Vrh, Negovski Vrh, Obrat, Stara Gora, Sv. Trije Kralji v Slov. gor., Štajngrova in Trotkova ter dela naselja Benedikt, ki zajema naslednje ulice: Industrijska cesta, Jurčičeva ulica, Kocbekova pot, Na klancu, Slovenska ulica in Ženjak.
Milan Repič: Na ta način želimo k delovanju občine pritegniti občane
Župan občine Benedikt mag. Milan Repič nam je povedal, da doslej v občini participativnega proračuna še ni bilo. “Za ta korak smo se odločili zato, ker želimo na ta način k delovanju občine pritegniti občane. Da torej oni izbirajo projekte, da sodelujejo in potem tudi skrbijo, da ti projekti živijo. Nenazadnje pa je bil participativni proračun zapisan tudi v mojem predvolilnem programu.”
23. januarja so na seji občinskega sveta informacijo o participativnem proračunu prejeli občinski svetniki, še pojasnjuje župan Repič in dodaja, da – ko bodo razmere dopuščale – predvidevajo tudi delavnice, na katerih bodo občanom podrobno predstavili postopek predlaganja in glasovanja o projektih. “Občane bomo seznanili tudi z nekaterimi omejitvami, na primer, da lahko predlagajo le projekte, ki imajo širši interes, projekte, ki se izvajajo na občinskih zemljiščih in podobno.”
Občane bomo seznanili tudi z nekaterimi omejitvami, na primer, da lahko predlagajo le projekte, ki imajo širši interes, projekte, ki se izvajajo na občinskih zemljiščih in podobno.
Občani bodo lahko sodelovali tako, da bodo najprej predlagali projekte, za katere menijo, da izboljšujejo kakovost življenja po posameznih volilnih enotah. Po končanem naboru predlogov bo sledilo glasovanje. V proračun Občine Benedikt za leto 2022 se bodo uvrstili projekti, ki bodo dosegli najvišje število glasov. “Izbor projektov moramo opraviti najkasneje do začetka oktobra, da jih bomo lahko vključili v proračun 2022.”
Za projekte participativnega proračuna namenjeni 21 tisoč evrov
V proračunu Občine Benedikt za leto 2022 bo za projekte participativnega proračuna, ki bodo izglasovani po volilnih enotah, namenjenih skupno 21.000 evrov (7.000 evrov na vsako volilno enoto).
“FKÜP STOUPMO!” Participativni proračun Občine Benedikt za leto 2022.
Objavil/a Občina Benedikt dne Torek, 26. januar 2021