Univerza v Mariboru se je v pregledu najboljših univerz v Evropi v letu 2017 (Best universities in Europe 2017), ki jo je objavila revija Times Higher Education, uvrstila med 300 najboljših evropskih univerz in ohranila prvo mesto med slovenskimi univerzami. Timesova lestvica ocenjuje kakovost univerz na področjih poučevanja, raziskovanja, citatov, prenosa znanja v gospodarstvo (dohodki iz industrije) in mednarodne vpetosti.

Najbolje uvrščena slovenska univerza

V razvrščanje je bilo leta 2016/2017 vključenih že več kot 1.000 najboljših raziskovalnih univerz. Univerza v Mariboru je v zadnjem obdobju na vseh mednarodnih lestvicah uvrščena med 4 odstotke najboljših univerz na svetu, že dve leti zapored pa je na Timesovi lestvici uvrščena kot najboljša slovenska univerza.

»Rezultati Timesove lestvice potrjujejo, da je Univerza v Mariboru je kvalitetna visokošolska institucija. Naši študentje, profesorji in raziskovalci dosegajo vrhunske rezultate na številnih področjih. Sodelujejo in zmagujejo na mednarodnih tekmovanjih, so inovativni, produktivni in velikokrat tudi prvi pri odkritju novih spoznanj. Kot osrednja institucija znanja v Vzhodni kohezijski regiji, postaja Univerza v Mariboru ključen akter pri povezovanju vseh potencialov in priložnosti širše regije. Rezultat vseh teh aktivnosti je, da je Univerza v Mariboru na vseh mednarodnih lestvicah uvrščena med 4 odstotke najboljših univerz na svetu, že dve leti zapored pa je na Timesovi lestvici uvrščena kot najboljša slovenska univerza. To je ob upoštevanju njene velikosti in finančnih sredstev, s katerimi razpolaga, vsekakor realen pokazatelj kakovosti njenega dela«, ob tem poudarja rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Igor Tičar.

Lestvica upošteva pet ključnih kriterijev

Revija Times Higher Education od leta 2004 objavlja pregled najboljših univerz na svetu (v Evropi, Aziji, Afriki…), ki so pripravljeni na osnovi zelo obsežne Timesove baze podatkov, mednarodne ankete o ugledu posameznih univerz in podatkov iz baze Elsevier Scopus. Pri ocenjevanju Times upošteva 5 ključnih kriterijev, od katerih vsak predstavlja temelj odličnosti visokošolskega izobraževanja: poučevanje, raziskovanje, vpliv objavljanjih del, prihodki iz sodelovanja z industrijo in mednarodnega sodelovanja, so sporočili iz Univerze v Mariboru.