V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so se danes ponovno odzvali na izjave nekdanjega v. d. direktorja Janeza Lavreta, ki je ocenil, da je svoje delo opravil korektno. Še posebej jih je zmotila izjava, da je na sodišču dosegel izbris hipotek na zemljiščih, kjer so garažne hiše. Kot so sporočili danes, temu ni tako.
Hipoteke še vedno vknjižene
Lavre je na junijski novinarski konferenci, na kateri je predstavil svoje izzive ob ponovnem vodenju slovenjgraške bolnišnice, med ključnimi in največjimi dosežki med drugim izpostavil, da so v njegovem času dosegli izbris hipotek na zemljiščih, kjer so garažne hiše. Iz mariborske bolnišnice pa so danes sporočili, da je izpisek iz zemljiške knjige na dan 5. julij 2017 pokazal, da so te hipoteke še vedno vknjižene.
V UKC Maribor, katerega vodenje je nedavno prevzel Vojko Flis, so še enkrat poudarili tudi dejstvo, da Lavre ni opravil primerne primopredaje poslov. Ta je bila po njihovem načrtovana za 20. junij, a zdaj že nekdanjega direktorja na ta dan sploh ni bilo v službo, niti se ni opravičil. Primopredajnega zapisnika ni pripravil in tako tudi ni bil podpisan, pravniki pa so dogodek tudi uradno zapisali.
Polemike okoli primopredaje
Ob tem so v bolnišnici še dodali, da bo imel UKC Maribor po podatkih Združenja zdravstvenih zavodov ob odhodu Lavreta 7,4 milijona evrov tekoče izgube in nekaj več kot osem milijonov evrov neplačanih računov.
Za odziv na trditve je STA zaprosila tudi Lavreta, ki pa je na kratko komentiral le očitke glede garažne hiše in dejal: “Če je razlaga pravnikov takšna, potem je takšna.”
Sicer pa je ta teden že zatrdil, da je primopredajo opravil 23. junija, kot je dodal, pa je to storil na način, ki mu je bil na voljo. V dopisu je novega direktorja seznanil s poslovanjem v prvih treh mesecih, ne pa tudi po štirih, saj je to gradivo že prejel od pomočnika za finančne zadeve in ga je tudi svet zavoda obravnaval na ponedeljkovi seji. Lavreta so na omenjeni seji tudi pozvali, naj po njihovem nedopusten način primopredaje popravi in pripravi primerno primopredajo v pisni obliki.
Izguba na račun razmer v zdravstvenem sektorju
V zvezi s poslovanjem v prvih štirih mesecih, ki kaže na kar 3,5 milijona evrov veliko luknjo, je Lavre dejal, da je ta posledica znižanja cene zdravstvenih storitev in dodatnega zaposlovanja kadra za potrebe nove onkologije, preostala izguba pa gre, tako kot v drugih bolnišnicah, na račun razmer v zdravstvenem sektorju.
Kot so v zvezi z zapletom ob primopredaji za STA pojasnili na ministrstvu za zdravje, je način predaje poslov stvar dogovora med prevzemnikom poslov in posameznikom, ki posle predaja. Klub vsemu pa ocenjujejo, da je v sistemu, ki je tako obsežen, zapleten in raznolik, kot je UKC Maribor, kakovostna predaja poslov nujna za čim prejšnji začetek dela novega direktorja. “Zgolj ustna primopredaja poslov novemu direktorju težko zagotovi ustrezne informacije, ki so nujno potrebne, za začetek vodenja tako zahtevnega javnega zdravstvenega zavoda,” so še dodali na ministrstvu.
STA