Po smrti priljubljenega vremenarja Roberta Erjavca so se na POP TV odločili, da njegovo mesto zapolni Aleš Satler, ki sicer z omenjeno televizijsko hišo sodeluje že več let. Marsikdo pa ne ve, da prihaja Aleš iz Slovenskih goric, natančneje iz Jurovskega Dola, zdaj pa skupaj s partnerko živi v Šentilju. Prvič je vreme napovedal 2. novembra, priznava pa, da je stopil v velike čevlje, saj sta bila z Robertom dobra prijatelja, dal mu je marsikateri koristen nasvet, med drugim pa sta delila tudi strast do gobarjenja.

Če bi lahko študiral meteorologijo v Mariboru, zagotovo ne bi šel v Ljubljano

Aleš Satler, ki ima še mlajšega brata, je osnovno šolo obiskoval v Jurovskem Dolu, srednjo pa na Prvi gimnaziji v Mariboru. Pove nam, da ga je vreme začelo zanimati ob koncu osnovne šole, še najbolj iz praktičnega vidika, “saj smo na podeželju precej odvisni od vremena. Tudi moj takratni glavni hobi, nogomet, je bil odvisen od vremena.” V osnovno- in srednješolskih letih se je v prostem času največ ukvarjal z nogometom, jeseni pa gobaril. Kasneje se je odpravil na študij v Ljubljano, in sicer na Fakulteto za matematiko in fiziko, smer meteorologija. “Iz preprostega razloga, ker me je zanimalo vreme in sem hotel postati vremenar/meteorolog. Če bi lahko študiral meteorologijo v Mariboru, zagotovo ne bi šel v Ljubljano,” razloži Aleš in doda, da je študij meteorologije zelo zahteven, saj temelji na znanju fizike in matematike. “Sploh pa izziv predstavlja to, da v prvih dveh letih nismo imeli skoraj nič meteorološkega na urniku, ampak v glavnem samo matematiko in fiziko.”

Na vprašanje, kateri vremenski pojav ga najbolj fascinira, odgovori, da bi težko izbral enega; morda nastanek ledenih kristalov visoko nad nami oziroma celoten proces nastanka snežinke, ki nato pade na tla. Zelo zanimiv se mu zdi tudi nastanek toče, od optičnih pojavov pa zagotovo mavrica, ki mu vedno znova polepša dan.

Robert Erjavec mu je dal veliko nasvetov za delo in življenje

S POP TV oziroma Pro Plusom kot zunanji sodelavec sodeluje že 11 let, in to ne samo na področju vremena, pač pa tudi še na ostalih, bolj tehničnih področjih. Priznava, da je Robert Erjavec vsem dal zelo veliko, pri njem sta ga navduševala predvsem pozitivna energija in zagnanost za delo. “Dal mi je veliko nasvetov za delo in življenje, saj je bil zelo izkušen radijec in televizijec, veliko časa pa je preživel v naravi.” Ideja, da bi ga Aleš nadomestil pri vodenju vremena, je prišla s strani vodilnih na informativnem programu. Sprva ni bil najbolj navdušen, a se je potem vseeno odločil, da se preizkusi v tej vlogi.

Stopiti pred kamero je zahtevnejše, kot si je mislil

Pa to, da je stopil v velike čevlje, zanj predstavlja dodaten pritisk? “Zagotovo je nek dodaten pritisk, po drugi strani pa velika čast, da lahko nasledim Robija.” Kljub temu da je več kot deset let gledal, kako se snema vreme, je stopiti pred kamere zahtevnejše, kot si je mislil. Pojasni, da je veliko veliko elementov; od gibanja, kazanja, obračanja v kamero, tekočega govora, ... “Sedaj se veliko ukvarjam še s pravilno slovenščino. Kot otrok nisem sanjal o napovedovanju vremena na televiziji, niti kot odrasel.”

O selitvi v prestolnico ne razmišlja

Iz Šentilja se vozi v Ljubljano tri- do štirikrat tedensko. O selitvi v prestolnico ne razmišlja, saj je navajen podeželja. Pravi, da je že zelo dolgo srečno zaljubljen, ima pa tudi 5 let starega sina. Sorodniki, prijatelji in znanci so njegovo novo televizijsko vlogo dobro sprejeli, komentarji so pozitivni, negativne, doda hudomušno, mu bodo verjetno razkrili kasneje. “Nihče od Štajercev mi ni rekel, da pred kamero govorim preveč po štajersko.”

Ob koncu smo novega televizijskega vremenarji še vprašali, kakšen preostanek jeseni napoveduje in kakšna bo zima? “Preostanek meteorološke jeseni bo vremensko umirjen, zima pa, upam, da bo končno tista taprava. Na našem koncu smo imeli nazadnje debelejšo snežno odejo leta 2018, tako da bi bil že čas, da se to ponovi.”