Znani so rezultati letošnjega izbora naj hleva, ki so ga pripravili v Ljubljanskih mlekarnah. Namen izbora, v katerem so med osmimi finalisti odločali člani strokovne komisije in spletni glasovalci, je ozaveščanje o dobrobiti živali in pomenu kakovostnih življenjskih pogojev živali na slovenskih kmetijah.
Priznanje naj hlev je pripadlo Kmetiji Čretnik s Pernovega pri Žalcu, priznanje za najbolj inovativen hlev pa Kmetiji Bogovič iz Velike vasi pri Krškem. Šampion ljudstva je Kmetija Simona Bele iz Svete trojice v Slovenskih goricah, ki je v spletnem glasovanju prejela več kot 5 tisoč 200 glasov. Od drugouvrščenega je bila boljša za več kot tisoč 300 glasov. Priznanja najboljšim so podelili včeraj na Šobcu, na srečanju dobaviteljev mleka. Kot je izpostavil direktor Ljubljanskih mlekarn Tomaž Žnidarič, želijo s podelitvijo naslova Naj hlev izpostaviti najboljše prakse in tako spodbuditi izboljšave na področju dobrobiti živali, Klara Lovenjak, članica žirije, specializirana novinarka pri Kmečkem glasu, pa je dodala, da je v Sloveniji veliko primerov dobrih praks, v javnosti pa odmevajo slabe prakse.
Gre za eno največjih kmetij na območju Upravne enote Lenart
Kmetija Bela v Zgornji Senarski v občini Sveta Trojica v Slovenskih goricah je enega najsodobnejših hlevov v Sloveniji uradno predala namenu konec avgusta letos. Hlev meri v dolžino 55, v širno 22 metrov, sprejme pa 85 glav goveje živine. Trenutno imajo v hlevu okoli 60 krav molznic. Za njihovo molžo skrbi najsodobnejši robot. Objekt je zgrajen na način, da je do živali prijazen, saj gre za odprto gradnjo, ki omogoča veliko izmenjave zraka. Glede na temperaturo ga avtomatika po potrebi odpre oziroma zapre. Ostala goveja živina še naprej ostaja v dveh starih hlevih, skupno je tako na kmetiji okoli 200 glav goveje živine, kar jo uvršča med največjo na območju Upravne enote Lenart.
“Želimo se zahvaliti vsem tistim, ki so glasovali za nas in prepoznali kvaliteto našega hleva. Živalim dejansko zagotavljamo dobro počutje oziroma vse tisto, kar potrebujejo. Veseli smo, da so v meni kot mlademu kmetu prepoznali produktivnost, kar je lahko vzpodbuda tudi za vse tiste mlade, ki še razmišljajo o prevzemu kmetije. Zavedamo pa se, da po strokovni plati še, ker smo bili v času izbora še v novogradnji, ne dosegamo vseh kriterijev. Potrebujemo še nekaj let, da bomo imeli tudi po mnenju strokovne komisije naj hlev,” nam je povedal Simon Bela. 27-letnik je sicer še vedno samski, pri delu mu ob starših pomaga mlajši brat.