Svetniki občine Hoče-Slivnica so na četrtkovi redni seji občinskega sveta na predlog župana Marka Soršaka zavzeli stališče do zadnjih dogajanj, ki naj bi, kot so zapisali, predstavljale tveganje za začetek proizvodnje v obratu Magna Nukleus. »Sklep je obsežen in zajema seznanitev s pritožbami iz Novega mesta, ki preprečujejo začetek proizvodnje. Izraža resno zaskrbljenost, da nadaljnje načrtno zavlačevanje postopkov predstavlja grožnji gospodarskemu razvoju občine in ponovnemu razvoju avtomobilske industrije v regiji. Ogroženih je najmanj 200 delovnih mest in dodatnih najmanj 200 v bližnji prihodnosti,« so sporočili iz občine.

Nasprotovanje zlorabi demokratične pravice za notranjepolitično razpravo

Občinski svet, ki sicer spoštuje demokratično pravico strank v postopku do uporabe postopkov, ki jih zakonodaja dovoljuje, nasprotuje zlorabi demokratične pravice za notranjepolitično razpravo o členih posameznih zakonov, tudi na račun razvoja občine, gospodarske škode za vlagatelja ter tveganj za varna in kakovostna delovna mesta. Po njihovem se s tovrstnim početjem daje jasen signal, tako doma kot v tujino, da Slovenija ni urejeno in predvidljivo poslovno okolje.

Pristojne pozvali k razumu in ukrepanju

Zlatka Resmana, predsednika organizacije Nevladne oljevarstvene organizacije Rovo, in pristojne odločevalce na državni ravni so pozvali k takojšnjemu dialogu in iskanju rešitve, ki bo omogočala pravočasen zagon proizvodnje v tamkajšnji občini. »Magna namreč načrtuje pričetek redne proizvodnje do konca marca in v kolikor želijo doseči ta cilj, morajo pričeti s poskusno proizvodnjo najkasneje v sredini februarja, torej v roku dveh tednov,« so zapisali.

S sklepom so se zavezal k aktivnem sodelovanju v vseh aktivnostih

Občinski svet je s sklepom zavezal župana k aktivnem sodelovanju v vseh aktivnostih, ki bodo vodile k pravočasnemu zagonu proizvodnje v največji green-field investiciji v zgodovini samostojne Slovenije. Oglasila se je Martina Rauter, ki je poudarila, da je bilo zavlačevanje postopkov za zagon obrata Magna Nukleus naporno že takrat, ko tovarna še ni stala, kaj šele sedaj, ko je obrat zgrajen in je vse pripravljeno za začetek proizvodnje. »Tako pritožba kot nerazumno vztrajanje ene osebe in ene organizacije, ki je očitno povsem odmaknjena od realnosti in poslovnega sveta, pomeni igranje s prihodnostjo številnih zaposlenih v Magni in njihovih družin,« je poudarila Rauterjeva. Zelo oster do potez, ki se jih poslužuje Rovo, pa je bil tudi svetnik Jože Merkuš.

Občina vključena v delo skupine za monitoring

Župan je ob tej priložnosti povedal, da je skupina za monitoring imela dostop do vseh podatkov in meritev ter je ves čas neovirano lahko nadzorovala gradnjo in načrtovanje. »Magna Steyr je vgradila najsodobnejšo opremo in zadostila zahtevanim standardom, v številnih primerih pa jih močno presegla. Tovarna stoji na mestu, kjer je bilo že pred več kot 50 leti načrtovana proizvodnja (od cone TAM do letališča),« je dejal Soršak, ki ga žalosti, da se sedaj ista oseba, ki je podpisala okoljski protokol z Magno in vlado ter dosegla, da je so izvedli vse dodatne ukrepe, ne drži dogovora in nasprotuje pravnomočnosti okoljevarstvenega dovoljenja. Četudi naj bi s svojim podpisom zagotovil, da tega ne bo storil, v kolikor bodo izpolnjeni pogoji, ki jih je zastavil. »Izgovarjanje, da je vmes zamenjal organizacijo in ni zavezan k spoštovanju zavez svoje prejšnje organizacije, je pravna telovadba in zloraba demokratičnih pravic,« je poudaril župan Marko Soršak.

Sabotiranje odlične ponujene priložnosti

Župan še posebej poudarja: »Vedno so nas polna usta, da ni delovnih mest in mladi bežijo v tujino, ko se ponudi odlična priložnost, pa jo nekateri sabotirajo. Naši mladi in izobražen kader odhajajo v tujino v ista podjetja, ki jih pri nas nekateri ne želijo. Zdaj nekateri želijo na hrbtu Magne, na hrbtu 200 zaposlenih in njihovih družin in na hrbtu razvoja štajerske regije, spreminjati slovensko zakonodajo in se z vlado prerekati o njej. Temu ne nasprotujemo, vendar naj pot iz Novega mesta v Ljubljano ne vodi preko Štajerske.«