Gospodarska rast in večja zaposlenost bi naj pričakovano znižala število prejemnikov socialnih transferjev, a po besedah direktorice Centra za socialno delo Maribor Marjane Bravc, se število prejemnikov socialnih transferjev na mariborskem območju le še povečuje.

V Mariboru in okolici ne moremo govoriti o izboljšanju socialnega položaja

Glede na vsakodnevno dogajanje na našem CSD-ju, ob upoštevanju dejstva, da na nivoju države Vlada izvaja uspešne ukrepe, ki povečujejo zaposlovanje, v Mariboru in okolici ne moremo govoriti o boljšem socialnem položaju,” pripoveduje direktorica CSD Maribor Marjana Bravc ter dodaja, da je stiska, ki jo ljudje dnevno izpostavljajo velika. Izpostavlja, da novih delovnih mest v Mariboru ni, zato tudi ukrepov, ki jih vlada namenja za spodbujanje zaposlovanja mladih, starejših in ostalo, na območju Maribora brez dodatnih delovnih mest ne bodo mogli izkoristiti.

Mladi si z današnjo kulturo zaposlovanja težje zagotovijo trajno socialno varnost

V Mariboru se zaposlovalna problematika vrti v krogu, veliko je starejših z nizkimi pokojninami, bivših zaposlenih v propadli mariborski industriji, ki se ni nikoli nadomestila z novimi ter mladimi, ki nimajo možnosti za zaposlitev. “Veliko mladih po uspešnem zaključku šolanja pristane pri nas, izgubijo optimizem, elan, začnejo se spraševati zakaj so se šolali, zakaj nimajo priložnosti delati, čepravi si to želijo,” doda Bravčeva. Pri mladih je v zadnjem času opaziti zaposlitve za določen čas, s prekinitvami, medtem ko je več tudi zaposlitev za krajši delovni čas, kar pa po besedah direktorice ne omogoča trajne socialne varnosti.

Prosilcev za denarno socialno pomoč vedno več

V primerjavi s prvimi sedmimi meseci letošnjega leta z enakim obdobjem lani kaže, da se je odstotek prejemnikov denarne socialne pomoči dvignil za kar tri odstotke, kar pomeni približno 5.900 prejemnikov denarne socialne pomoči. “Prejemnikov varstvenega dodatka je za 35% več kot v lanskem letu, nekaj je k slednjem pripomogla sprememba zakonodaje,” pove Marjana Bravc ter doda, da to kaže predsem na to kako nizke pokojnine so na tem področju. V juliju so na Centru za socialno delo odobrili tudi za 6,5% več izrednih denarnih pomoči, ki jo odobrijo le ob ugotovitvi izredne materialne ogroženosti družine ali posameznika, ki izkazuje izredne stroške, ki so vezani na preživetje in jih z lastnimi dohodki družina ali posameznik niso sposobni pokriti.

Nujno so potrebna nova delovna mesta

Samo z zagotavljanjem novih delovnih mest bi se lahko socialni položaj v mestu Maribor izboljšal. “Neverjetno na koliko področij ima vpliv učinek zaposlenosti ljudi, vpliva tako na vsa področja živčljenja posameznikov in lokalne skupnosti,” dodaja direktorica.  Po njenem mnenju se okrepi pozitivna klima v okolju, zmanjšajo se stiske posameznikov, ki v brezposelnosti radi izgubijo smisel, izboljša se družiinsko življenje, demografska slika, najdejo pa se tudi sredstva za kulturo, šport, socialo ter lokalne skupnost, več se vlaga v razvijanje skupne infrastrukture.

“Kmalu se bo pričel projekt socialne aktivacije , ki pa bo uspešen šele, ko bodo udeleženci iz vrst sedanjih brezposelnih prejemnikov socialnih pomoči, po zaključenem projektu imeli možnost zaposlitve.”

Tudi na Centru za socialno delo podpirajo projekt Magna

Vsled vsega omenjenega moram poudariti, da priložnost z obratom Magna v našem okolju ne smemo zamuditi. Potrebujemo še več takšnih priložnosti, to je edini pravi ukrep. Ljudje morajo imeti možnost delati, sami poskrbeti zase in za svojo družino, tega nam ne sme nihče preprečiti, še najmanj nekdo iz drugega konca Slovenije. Zato apeliram na razum vseh, ki se trudijo z raznimi potezami preprečiti projekt Magne in s tem nove zaposlitvene možnosti, da naj prisluhnejo večini ljudi, ki živimo tukaj, ker je to naše življenjsko okolje. Potrebujemo predvsem optimizem in nove priložnosti,” konča Marjana Bravc.