Evropska komunalna podjetja se močno razlikujejo po uporabi inovativne opreme in inteligentnih sistemov v svojih delovnih procesih, pri čemer partnerstvo WINPOL združuje mesta in regije z dokazanimi izkušnjami na področju inteligentne opreme in s tem povezanih politik ravnanja z odpadki. »Ponosni smo, da je naše podjetje eden od devetih partnerjev v evropskem projektu WINPOL, katerega ključni cilj je izboljšati politike ravnanja z odpadki s spodbujanjem uporabe inteligentnih sistemov in načrtovanja,« povedo na Snagi.

Strošek bolj pravično porazdeljen

Inteligentna oprema prinaša priložnost za doslednejše uveljavljanje tudi v slovenski zakonodaji veljavnega pravila, da ravnanje z odpadki plača povzročitelj odpadkov. Pametni sistemi namreč že omogočajo spremljanje številnih parametrov, s katerimi postaja strošek ravnanja z odpadki bolj pravično porazdeljen med povzročitelje odpadkov oziroma naše uporabnike. Namen projekta WINPOL je tudi izboljšanje učinkovitosti zbirnih poti, pri katerih si moramo prizadevati, da so čim krajše, saj le tako ohranimo izpuste na minimalni ravni in poskrbimo za nizko obremenitev okolja.

Identifikacija posod eden izmed prvih korakov

»V Snagi smo prve korake v smeri uporabe inovativnih in inteligentnih sistemov naredili že v letu 2015, ko smo pričeli z identifikacijo posod, ki ji je sledila še oprema na smetarskih vozilih, s katero lahko že danes učinkovito spremljamo polnost posameznih posod na terenu, pri čemer se zavedamo, da bomo v srednjeročni prihodnosti uporabljali vse več tovrstnih orodij, ki lahko dolgoročno pomembno prispevajo tudi k racionalizaciji stroškov ravnanja z odpadki,« pojasnijo.

Upravičeni do 150.662 evrov

Sodelovanje v evropskem projektu WINPOL Snagi omogoča izmenjavo dobrih praks, hkrati pa tudi razvoj lastne strategije za obdobje 2020 – 2025 s poudarkom na takšnem razvoju, ki bo konkurenčen v evropskem merilu. Projekt traja do novembra 2022, Snaga pa je v tem času upravičena do namenske porabe 150.662 evrov evropskih evrov.