Časopis Dnevnik je konec minulega meseca, več kot pol leta po njenem podpisu, vendarle uspel od ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) pridobiti javno podpisano pogodbo z Magno o izvedbi strateške investicije na razvojnem območju v občini Hoče – Slivnica. Pogodba sicer ne vsebuje nobenih poslovnih skrivnosti, ampak druge določbe, ki bi lahko zbujale dvome.

Minister Zdravko Počivalšek je namreč ponavljal, da Magna pogodbeno jamči, da bo v roku desetih let na razvojem območju občine Hoče – Slivnica ustvarila najmanj tisoč delovnih mest in investirala najmanj 100 milijonov evrov. Iz pogodbenih določil pa je razvidno, da se v številko tisoč ne bo štelo zgolj Magninih zaposlenih, temveč tudi vse tiste, ki bodo dobili službo pri njenih pogodbenih strankah, ponudnikih storitev, podizvajalcih in povezanih osebah, če bo njihovo delo neposredno povezano z naložbo, še piše Dnevnik.

V tisočerici do 200 napotenih delavcev

Ta delovna mesta niso obvezno locirana na območju Magninega obrata v občini Hoče – Slivnica, ki ga je država zarisala s posebnim zakonom. Magna si je namreč zagotovila pravico, da se smejo šteti delovna mesta na kar 20-kilometrskem območju okoli lakirnice, torej teoretično tudi v Mariboru ali Slovenskih Konjicah oziroma v tem krogu. V tej tisočerici sme biti tudi do 200 napotenih delavcev, ki jih bo Magna najemala prek agencij, še opozarja Dnevnik.

Pogodba o podelitvi državne subvencije, ki so jo v Dnevniku razkrili že oktobra lani, določa, da bo Magna lahko obdržala vseh 16,81 milijona evrov državne pomoči, tudi če že leta 2024 zapre lakirnico, kar pet let pred potekom roka, v katerem bi se morali izpolniti vsi tisti zakonski pogoji, po katerih je država legalizirala umeščanje strateške naložbe na kmetijskih zemljiščih v občini Hoče – Slivnica. Za odprtje lakirnice ima čas do novembra 2019, 404 ljudi pa mora zaposliti najpozneje oktobra 2022, še razkriva Dnevnik.