Likovna sekcija KUD Gabrijel Kolbič in Osnovna šola Sladki Vrh sta pripravili delavnico v okviru projekta sobotne šole na temo Gabrijel Kolbič, ki so jo poimenovali Mala kolonija Gabrijela Kolbiča. Na koloniji so učenci kiparili v glini, poustvarjali Kolbičeva kiparska dela in besedilno pesniške naloge, ter pisali izvirno poezijo v slovenščini in angleščini. “Prva sobotna šola je bila namenjena umetnosti in poeziji v duhu spoznavanja izjemnega ustvarjanja lokalnega umetnika Gabrijela Kolbiča. Podoživljali smo njegov umetniški duh in ga skušali prenesti v sodobni čas. Pri likovnem ustvarjanju je mladim umetnikom pomagala tudi likovna sekcija KUD Gabrijel Kolbič, ki je za tako imenovano Malo kolonijo Gabrijela Kolbiča dala tudi pobudo, temu pa smo se na Osnovni šoli Sladki Vrh z veseljem odzvali. Tako so nastali izvirni izdelki naših učencev, ki smo jim uspešno približali življenje in delo osrednjega kiparja 20. stoletja, rojenega na Velki,” je med drugim zapisala koordinatorica sobotnih šol mag. Smiljana Valcl.
Želijo si, da mala kolonija postane tradicionalna
V omenjeni likovni sekciji so letos spomladi v predprostorih poročne dvorane na Zgornji Velki, kjer je galerija Gabrijela Kolbiča, pripravili razstavo umetnikovih del ob 110-letnici njegovega rojstva. Ker pa so želeli Kolbičevo delo in ustvarjanje pobliže predstaviti tudi mladim, je nastala ideja o mali koloniji v osnovni šoli v Sladkem Vrhu. “Z učenci smo izdelovali glinene replike Kolbičevih kiparskih del. Ker pa je bil Kolbič tudi pesnik, njegova hči je šoli podarila štiri očetove pesniške zbirke, so se učenci najprej seznanili z njegovim pesniškim delom, nato pa tudi sami ustvarjali nove pesmi. Pod vodstvom učiteljice angleščine je nastala tudi kakšna pesem v angleškem jeziku,” nam je povedal Andrej Velikonja, likovni pedagog v Osnovni šoli Sladki Vrh in umetniški vodja likovne sekcije KUD Gabrijel Kolbič.
V delavnicah je sodelovalo okoli 30 učencev od petega do devetega razreda. Nastala dela bodo na ogled spomladi prihodnje leto na razstavi ob tednu Gabrijela Kolbiča na Zgornji Velki.
“Upamo, da bo mala kolonija postala tradicionalna. V prihodnje želimo k sodelovanju povabiti še ostale šole na tem območju.”
Gabrijel Kolbič, ki je bil rojen 17. marca 1913 na Velki, velja za enega osrednjih kiparjev 20. stoletja v Mariboru, je eden redkih z akademsko izobrazbo. Po opravljeni meščanski šoli je izobraževanje nadaljeval na Umetniško-obrtni šoli v Pragi, ki jo je končal z odliko, zatem je študiral kiparstvo na praški akademiji. Med študijem je bil nagrajen za svoje delo Demokracija, prejel je še častno priznanje za dekliški portret. Med leti 1947 in 1957 je poučeval risanje in umetnostno zgodovino na I. gimnaziji v Mariboru, kjer je ustanovil in vodil kiparski krožek, iz katerega so izšli znani slovenski kiparji: Slavko Tihec, Vlasta Zorko, Dragica Čadež in drugi. Ob pedagoškem in umetniškem delu je objavljal članke na temo kulturne vzgoje mladih in odraslih. Bil je član in tajnik Društva likovnih umetnikov Maribor, redno se je udeleževal različnih umetniških akademij. Razstavljal je na društvenih razstavah doma, na območju nekdanje Jugoslavije in na tujem. Ukvarjal se je še s slikarstvom, sgraffitom, risbo, grafiko in ilustracijo. Ob tem je izdal več pesniških zbirk, opremljenih z njegovimi ilustracijami in fotografijami likovnih del. Med njegovimi mariborskimi spomeniki so najbolj znani Fantek z vrčem oziroma Karlek na Slomškovem trgu, Schreinerjev spomenik na Mladinski ulici ter Deček z grozdom oziroma Gabrijel v Mestnem parku. Upodobil je vrsto znanih osebnosti; Ivana Cankarja, Leona Štuklja, Gustava Šiliha, Bojana Golijo, Cirila Zlobca, Nikolo Teslo in druge. Med portreti velja omeniti tudi avtoportret in otroške portrete njegove hčerke (Gabrijelca). Med slikarskimi motivi prevladujejo cvetlična tihožitja in krajine z zelo pogostimi motivi domačih goric in mariborskih vedut. Z ilustracijami je leta 1966 opremil prvo pesniško zbirko Vsakdanji kruh Toneta Kuntnerja. Leta 1990 je prejel Glazerjevo nagrado za življenjsko delo ter druga priznanja in nagrade.