V UKC Maribor je bila včeraj, 27. novembra, organizirana novinarska konferenca »Prepoznate možgansko kap?«, kjer so predstavili simptome in načine oskrbe bolnikov, ki jih prizadene možganska kap.
Do možganske kapi pride kadar je, zaradi nezadostne oskrbe možganov s krvjo, delovanje le-teh moteno. Simptomi so vidni v nekaj sekundah ali minutah, le-ti so odvisni od območja možganov, ki je bilo prizadeto. Najpogostejši simptomi so motnje vida, ohromelost, nemogoče premikanje ene strani telesa, povešen ustni kotiček, nerazločen govor, nezmožnost razumevanja, pri hujših oblikah lahko oseba izgubi zavest. V UKC Maribor letno zdravijo 600 bolnikov z možgansko kapjo.
.be
Čas za pomoč pri možganski kapi je zgolj štiri ure in pol
Možganska kap je nujno stanje zato more biti takšni osebi nudena čimprejšnja pomoč, saj lahko čakanje povzroči trajne posledice, nastopi lahko celo smrt. Postopek zdravljenja možganske kapi imenujemo tromboliza. S tem se razstopi krvni strdek, ki je zamašil žilo, a nujno je, da zdravniki tovrstni postopek izvedejo v prvih štirih urah in pol po začetku možganske kapi.
Ena izmed novosti pri obravnavi kapi je sistem TeleKap. S tovrstnim sistemom lahko zdravniki na daljavo pomagajo svojim kolegom v regionalnih bolnišnicah, da le-ti pravilno izpeljejo diagnostične postopke in zdravljenje.
V kolikor ta postopek ni uspešen, je potrebno strdek odstraniti s kirurškim posegom. Ena izmed novosti pri obravnavi kapi je sistem TeleKap. S tovrstnim sistemom lahko zdravniki na daljavo pomagajo svojim kolegom v regionalnih bolnišnicah, da le-ti pravilno izpeljejo diagnostične postopke in zdravljenje.
Če sumite, da je nekoga zadela kap preverite njegov govor, roke in obraz
»Grom- govor, roka, obraz in minuta, po tem lahko ugotovimo ali gre za možgansko kap. Takšno osebo je potrebno hitro pripeljati v bolnišnico, da ji lahko nudimo ustrezno zdravljenje,« asis. mag. Marija Menih, dr. med., Oddelek za nevrološke bolezni UKC Maribor. V kolikor opazite znake kapi, osebo nemudoma odpeljite v splošno bolnišnico in ne k osebnemu zdravniku. Silvija Koser, gospa, ki je prebolela možgansko kap, ki jo je doletela pred tremi leti, je dejala: »Vrnila sem se v službo, vozim avto, v prostem času se rada gibljem. Moje življenje je drugačno kot sem si želela, nisem še sprejela kapi.«
Znaki možganske kapi:
Govor: človeka prosimo, naj za nami ponovi stavek. Ob kapi se mu jezik zapleta.
Roka: Prosimo ga, naj obe roke odroči. Pri kapi ena ostane ob telesu.
Obraz: Pri kapi obraz polovično zateguje.
Mudi se: Ne odlašajte, pokličite 112.
Lokalno