Rdeči križ Slovenije je v januarju 2018 pričel izvajati projekt ESIRAS, ki je namenjen vključevanju migrantov na trg dela ter socialni integraciji. Projekt je financiran s strani Evropske unije. V okviru projekta nudijo prosilcem za azil in osebam s priznano mednarodno zaščito podporo pri izboljšanju možnosti za pridobivanje zaposlitve in pogojev socialne integracije. Projekt je nastal v sodelovanju med Mednarodno federacijo društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) in Generalnim direktoratom Evropske komisije za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje.
Migrantom želijo olajšati vključitev v evropsko družbo
“Glavni namen je tistim migrantom, ki nameravajo ostati v Sloveniji ali potovati naprej, olajšati vključitev v družbo, našo evropsko družbo,” je na otvoritvi mariborske pisarne povedal Dušan Keber, predsednik RKS. Migrantom bodo pomagali pri premagovanju zakonskih ovir, pri jeziku. “Cilj projekta ni zaposlitev migrantov, kljub temu se to seveda lahko zgodi, vendar ta, da se vključijo v družbo, da jim približamo poklice, ki so prilagojeni njihovim sposobnostim, tako telesnim, kot duševnim.”
V projektu v Sloveniji bi se v program vključilo 169 migrantov, v ljubljanski pisarni so doslej vključili že okoli 50 oseb. Socialna stiska je po besedah predsednik RKS sicer vloga države, a Rdeči križ sprejema tisti del stiske, ko je država preveč okorna ter nima ljudi. “Mi imamo več kot 13.000 prostovoljcev, to pomeni, da je naša mreža hitro pripravljena pomagati človeku v stiski. Smo bolj človeški, kot je lahko država. Naša sredstva so minimalna in zato poudarjamo, da smo tukaj, da prebrodimo kratko stisko, za vse ostalo mora biti tukaj država,” je še dodal Keber.
Glavna pisarna projekta ESIRAS Slovenija je v Ljubljani, njena izpostava v Mariboru, jeseni pa nameravajo zagnati še mobilno enoto, ki naj bi pokrivala ostale kraje po Sloveniji.
Po besedah vodje projekta v Sloveniji Maje Murn je ključno načelo njihovega dela individualna obravnava. “Naši prostovoljci individualno delajo z uporabniki pri učenju slovenskega jezika ali osnovnih računalniških znanj, posebna skupina nudi pomoč pri pridobivanju vozniških dovoljenj. Nudimo pravno pomoč, tudi spremstvo k zdravniku in podobno,” je pojasnila.
Druga pisarna v Sloveniji odprla vrata v Mariboru
Projekt se izvaja v sedmih državah po Evropi in sicer v Avstriji, na Cipru, Danski, Franciji, Italiji, Veliki Britaniji in Sloveniji. Gre za pilotni projekt, za katerega je predvideno obdobje do konca junija prihodnje leto. Uporabniki projekta sodelujejo na različnih aktivnostih projekta in s člani ekipe projekta individualno iščejo najboljše rešitve. Obenem se omogoča tudi dostop do ostalih storitev Rdečega križa Slovenije, kot je npr. služba za združevanje družinskih članov. Projekt je nastal z namenom podpore tistim lokalnim skupnostim po Evropi, kjer je največ migrantov.
Ob otvoritvi so bili prisotni predsednik RKS dr. Dušan Keber, župan MOM, dr. Andrej Fištravec, predsednik RKS OZ Maribor, dr. Jernej Završnik in gostje. “Projekt je velik izziv za Evropo, za mesto, za lokalne skupnosti po celotni Sloveniji, saj smo sami pri tem problemu zelo zapečkarski. Upam, da bomo s skupnimi močmi razvili uspešen projekt,” je povedal župan Fištravec ter se zahvalil Rdežemu križu za priložnost ter odprtje druge pisarne prav v Mariboru.