V času od petka, 17. do vključno nedelje, 19. novembra, bo, kot so sporočili iz Ribiške družine Pesnica – Lenart, potekal izlov vseh rib v jezeru Pernica 2 (zgornje jezero). Izlov in praznjenje jezera sta predvidena v novem ribiškogojitvenem načrtu, cilj pa je odstraniti vse neavtohtone in v to jezero naseliti le avtohtone ribe (drobiž, divji krap, ploščič, androga, ščuka, smuč, linj, navadni koreselj, ostriž,…). S počasnim praznjenjem so v Ribiški družini Pesnica – Lenart že začeli, zaradi popolnega izpusta zgornjega jezera pa bo potrebno tudi spuščati vodo iz spodnjega jezera. “Postopno praznjenje jezera opravljamo preko iztočnega jaška. Po naravovarstvenih smernicah in ribiškogojitvenem načrtu moramo jezero sprazniti v celoti in nato fizično odstraniti vse neavtohtone ribe. Govorimo na primer o babuški (srebrni koreselj) in drugih neavtohtonih vrstah. Nakar bomo v jezero naselili le avtohtone vrste teh krajev, med njimi recimo ne bo niti gojenega krapa,” nam je povedal Branko Vukan, predsednik Ribiške družine Pesnica – Lenart, ki ribiško upravlja s Perniškim jezerom.

Izlovili bodo žive ribe

Delo bo v omenjenih dneh potekalo med 7.00 in 16.00 uro, dnevno bo ob jezeru prisotnih okoli 35 ribičev, tam bodo tudi motorna vozila s prikolico za odvoz rib. “Krajane Pernice prosimo za razumevanje, saj bo lahko občasno promet oviran.” Povejmo še, da bodo izlovili žive ribe. Nekatere, krajevno avtohtone, bodo naselili v druga bližnja jezera, nekaj jih bodo odpeljali člani ostalih ribiških družin. Nekaj avtohtonih vrst bodo začasno, da jih bodo lahko vrnili, deponirali pri Hrastovcu, babuške, ki veljajo za močno invazivno vrsto, pa bodo najverjetneje končale na krožnih.

Jezero bo brez vode do januarja

Zgornje jezero bo predvidoma brez vode ter polnjenja do meseca januarja. To je potrebno zaradi tega, ker bodo v majhnih mlakah in mulju tudi po izlovu ostale še nekatere ribe. “Če hočemo doseči cilj, da odstranimo prav vse neavtohtone ribe, potrebujemo kakšen mesec ali dva povsem prazno jezero,” doda Vukan. Odstranjevanje mulja in poglobitev jezera nista predvidena, bi pa ribiška družina takšne posege zagotovo podprla. Predvsem bi moralo biti v interesu države, da poveča volumen perniškega zadrževalnika vode.

Praznjenje jezera je načrtovano le kot enkratno dejanje, zato v naslednjih letih takega posega ne bodo več izvajali, še sporočajo iz ribiške družine in dodajajo, da spodnjega jezera (Pernica 1) zaradi zamuljenosti v zdajšnjem stanju ni mogoče izprazniti.