Le nekaj dni pred odločanjem mestnih svetnikov o vnovičnem direktorskem mandatu Alana Perca v Energetiki, je javnost izvedela za zaposlitev sestre mariborskega podžupana Saše Pelka v Energetiki. Zato pred sejo ni bilo jasno ali bi lahko takšna poteza svetnike odvrnila od podpore Percu. Večinoma so svetniki menili, da Perc podjetje vodi dobro in ga spraševali o prihodnjih projektih, medtem ko o zaposlitvi veliko govora ni bilo.
Zaposlitev podžupanove sestre ni pritegnila pozornosti
»Nimam posebnega komentarja. Kolikor vem, gre za nadomeščanje delavke za določen čas,« je bil kratek župan Andrej Fištravec, ko ga je za komentar povprašala Mateja Dover Emeršič (SD). Da Perčevo delo dobro pozna in ga ocenjuje kot dobro, je povedala nekdanja podžupanja Melita Petelin (samostojna), a dodala: »Podžupanovo sestro dobro poznam in zelo dobro dela. Res pa slabo luč meče samo njen brat.«
V roku leta bodo ukinili Nipo
Da je mu je sestro predstavil Pelko, je povedal Perc. »Dobil sem njen življenjepis in ko je zbolela sodelavka, smo nujno potrebovali nadomestno zaposlitev. Kadrovska služba je zato pozvala Majo Pelko, če je še zainteresirana«. Perc je sicer med drugim tudi napovedal, da bodo v roku leta dni ukinili podjetje Nipa, ki so ga letos kupili od družbe Nigrad.
Marpromu soglasje h koncesijski pogodbi
Potem ko so že potrdili odlok, so svetniki sinoči podali tudi soglasje h koncesijski pogodbi s podjetjem Marprom, ki dolgoročno prevzema upravljanje s Pohorjem. A tudi tu brez zapletov ni šlo. »Koncesionar pridobi izključno pravico za upravljanje s Pohorjem, kar je nezakonito. Nikjer niso opredeljena najemna razmerja med občino in Marpromom,« je naštevala Helena Kujundžič Lukaček (SMC). »Predlagam, da koncesijsko pogodbo pregledata ministrstvo za infrastrukturo in ministrstvo za finance,« je dodal Matej Žmavc (SD).
»Možno je sprejeti soglasje in istočasno sprožiti vprašanje zakonitosti odloka,« je odgovoril župan Fištravec in opozoril, da bi lahko z zavlačevanjem izgubili celotno sezono. Dodatno je pravni svetovalec pojasnil, da je pogodba skladna z odlokom in da dokler sodišče ne odloči drugače, odlok velja in posledično velja tudi pogodba. »Ministrstvo lahko ustanovi posebno pisarno samo za odgovore mariborskemu mestnemu svetu. Sami sebi ne zaupamo in imamo najbolj butast mestni svet, ker damo vse v Ljubljano,« je dodal Saša Pelko (LŽAF).
Sejo prekinili zaradi pozne ure
Mestni svetniki so nato pogodbi kljub temu dali soglasje, a mestno upravo zavezali, da naj tako odlok kot koncesijsko pogodbo pregledata ministrstvi. Torej naj nekaj, kar so že sprejeli kot veljavno, naknadno pregledajo še državne službe.
Predvidena je bila tudi razprava o dvigu cen Nigradove storitve odvajanja odpadnih voda in uvedbi omrežnine, a so zaradi pozne ure svetniki sejo prekinili in jo bodo nadaljevali v začetku januarja. Prav tako bodo januarja razpravljali tudi o naboru projektov, s katerimi bi občina kandidirala za evropski denar.