Snaga d.o.o. upravlja ter skrbi za zaprta odlagališča Metava, Pobrežje in Dogoše. Odlagališče nevarnih odpadkov na Pobrežju se je zaprlo leta 2004, pet let kasneje se je prenehalo uporabljati odlagališče nevarnih odpadkov v Dogošah, leta 2012 se je zaprlo še odlagališče v Metavi. »Na dveh od treh zaprtih odlagališč, s katerimi upravlja naše podjetje, stojita mali plinski elektrarni, zato smo dolžni skrbeti tudi za njuno nemoteno obratovanje in vzdrževanje,« povedo na Snagi.
Po veljavnem zakonu je lastnica odlagališč MO Maribor in je zanje primorana skrbeti še 30 let po zaprtju.
Občina ne zagotavlja finančnih sredstev za vzdrževanje odlagališč
»Snaga je z odločbo ARSO dolžna izvajati vsa z Odločbo ali z zakonom obvezna dela, MOM kot lastnik pa bi moral zagotoviti finančna sredstva za to vzdrževanje. Zaenkrat predpisana vzdrževalna dela na zaprtih odlagališčih financiramo sami, torej naše podjetje,« nam pojasnijo na Snagi.
Na občini se sklicujejo na zakonodajo
Informacijo so nam potrdili tudi na MO Maribor in dejali, da sredstev za to v proračunu zaenkrat ni predvidenih: »Sredstva za izvajanje nalog na zaprtih odlagališčih v MO Maribor se ne plačuje iz proračuna MO Maribor, saj to še ni s strani zakonodajalca ustrezno urejeno.«. Ob tem so nam dejali tudi, da se omenjena zadeva vleče že kar nekaj let, prav tako naj bi poskusili, da bi ministrstvu za okolje ta strošek prepoznalo kot “upravičen”, dogovor pa naj ne bi bil sprejet. Zaprosili smo za omenejn dokument, a ga še čakamo.
O zadevi smo povprašali tudi na Ministrstvo za okolje in promet, kjer so nam dejali: »Po pregledu arhivov, s tem dokumentom na MOP nismo seznanjeni, zato ga vsebinsko ne moremo komentirati ampak ko bomo dopis dejansko uradno prejeli.«.
Dejavnost upravljanja zaprtih odlagališč poslovala negativno
V preteklem letu je Snaga imela z zaprtimi odlagališči kar 300.517 evrov stroškov, a zgolj 2.837 skupnih prihodkov, kar pa pomeni, da je omenjena dejavnost poslovala negativno. V skladu z določili Zakona o varstvu okolja so sicer na Snagi primorani izvajati redne monitoringe izcedne vode, vzdrževanje objektov in okolice, izvajanje obratovalnih monitoringov, vzdrževanje peizometrov in drugih naprav, s katerimi monitoringe izvajajo.
Lokalno